Kráľovná Alžbeta končí s luxusom: Jej odevy už nebudú obsahovať pravú kožušinu
Kráľovná Alžbeta II. sa rozhodla, že pôjde príkladom. Končí s utrpením zvierat, preto už nebude nosiť odevy z pravej kožušiny.
Život mnohých známych ľudí je ostro sledovaný, pretože sa pravidelne objavujú na verejnosti v tých najluxusnejších róbach od svetoznámych módnych návrhárov. Vo svojom šatníku majú množstvo kostýmov, topánok, elegantných doplnkov či príležitostných odevov. Tak je to aj v prípade slovenských politikov, umelcov a všetkých známych ľudí. Rovnako honosne sa obliekajú aj svetové hviezdy, vrcholné politické osobnosti či celebrity z celého sveta.
Kráľovná Alžbeta a jej veľké gesto
Doteraz sa aj britská kráľovná Alžbeta II. objavovala na mnohých podujatiach v kostýmoch, ktoré boli často vyrobené z pravej kožušiny. Symbolizovalo to akúsi eleganciu, ktorej sa však nedávno rozhodla vzdať.
Buckinghamský palác v stredu oznámil, že nové odevy, ktoré si na seba oblečie kráľovná Alžbeta II., už nebudú vyrobené z pravej kožušiny. Kostýmy, ktoré ju doteraz sprevádzali na všetkých významných udalostiach, však nevyhodí, bude ich aj naďalej nosiť. Nové šaty s kožušinou jej dvorní návrhári už nebudú vyrábať.
https://www.instagram.com/p/B4iBf5xn3HX/
Rozhodnutie ikony Buckinghamského paláca potešilo všetkých aktivistov bojujúcich za práva zvierat. Práve oni ju v minulosti občas kritizovali za to, že má vo svojej zbierke kostýmov aj kúsky, ktoré obsahujú pravú kožušinu.
Na Slovensku platí nový zákon
Téma týkajúca sa chovu zvierat na kožušinu dlho rezonovala aj na Slovensku. Poslanci schválili nový zákon, ktorý takéto chovy zakázal. Týka sa to chovu zajaca poľného, líšky hrdzavej, nutrie, činčily, norky a fretky.
Humánny pokrok, združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti zozbieralo viaceré údaje. Podľa nich spotrebuje kožušinový priemysel až 100 miliónov zvierat ročne. Ich srsť sa neskôr používa najmä v módnom priemysle na výrobu kabátov či doplnkov, napríklad golierov a rukávov, lemovania na topánky alebo brmbolcov na tašky a čapice.
https://www.instagram.com/p/B4NyKcYnNFO/
Spôsob usmrtenia zvierat je však často veľmi drastický. Aby sa ich kožušina zachovala v najlepšej kvalite, zvieratá sú zabíjané plynom, elektrickým prúdom a to tyčou cez konečník alebo aj zlomením väzov. Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60 noriek.
Zdroj: teraz.sk