fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Autumnist prichádza s novinkou Inner Space Invaders, ktorá predznamenáva aj nový štúdiový album

Máte tip? napíšte nám mailom

Z vypúšťania nových singlov na Record Store Day si už Autumnist urobili tradíciu, v minulých rokoch v tento deň vyšli hneď dva z posledného albumu Sound of Unrest (Tiny Bit a A Distant Speck) a neskôr aj sólový Shining Like a Ghost s hosťujúcou speváčkou Rowannou. Tento rok Autumnist prichádza s novinkou Inner Space Invaders, ktorá predznamenáva aj nový štúdiový album. K spolupráci si tentokrát Vlado Ďurajka opäť prizval speváka, sugestívne vokály naspieval Londýnčan Gabriel Kain. Na texte skladby sa zase podieľal Richard Imrich z Nylon Union, ktorý predtým hosťoval ako spevák vo viacerých skladbách Autumnist.

Pilotnú skladbu dopĺňajú hneď tri vydarené remixy od producentov, ktorých netreba nejako zvlášť predstavovať, postarali sa o ne talentovaní Fallgrapp, Bulp a Yellowbrilla. Mastering nahrávok si vzal na starosť tradične Gargle & Expel v Dubline.

autumnist_isi_vinyl_02 autumnist_live_03©lucia_mišíková

Inner Space Invaders vychádza na Record Store Day 16. apríla 2016 ako limitovaný 12-palcový vinyl vo výtvarne zaujímavom obale, ktorého autorom je samotný Vlado Ďurajka. Vinyl bude možné v tento deň zakúpiť iba v bratislavskej predajni Wegart, ktorá na tento špeciálny deň pripravila komornú akciu s účasťou členov Autumnist a Ospalý pohyb.

Prečítajte si tiež:
Igor Kmeťo a Dara Rolins prichádzajú s novým klipom k skladbe Žena a muž

V digitálnej forme bude singel dostupný na stiahnutie zdarma alebo za dobrovoľný príspevok na weboch vydavateľstiev Deadred a Starcastic a Bandcamp profile Autumnist a rovnako aj v distribučných sieťach Apple Music, Spotify, Deezer, Google Play a pod.

Download:
autumnist.bandcamp.com/album/inner-space-invaders-single
deadred.sk/releases/autumnist-inner-space-invaders/

Autumnist patrí dlhodobo k tomu najzaujímavejšiemu na domácej nezávislej hudobnej scéne. Pôvodne jednočlenný projekt Vlada Ďurajku pod názvom Abuse bol zastúpený na niekoľkých EBM kompiláciách. Abuse ako ozvena starej počítačovej strieľačky sa však rýchlo vyvíjal inam, nasledujúce Sleepfields EP (2002, Deadred) v duchu IDM a najmä kritikou aj poslucháčmi veľmi oceňovaný albumový debut The Great Outdoors (2004, Deadred) naznačili ďalšie hudobné smerovanie. Ubralo sa zo samplov, zoštíhlili sa pásma sekvencerov, urbanistický ambient dostal chutné acidjazzové konotácie, ale zároveň odkazoval k britskému UK garage. Z one-man-show sa stal živý, koncertujúci band.

S ďalším, tentokrát eponymným albumom sa zmenil aj názov, aj keď Autumnist kopíruje personálne obsadenie Abuse. Do pozadia zdanlivo ustúpili elektronické elementy i turntablismus, viac sú počuť akustické nástroje. Elektrochemický urban sound je i naďalej zmäkčovaný, nastúpili napohľad analógové zvuky, pridali sa spomienky na filmovú hudbu. Na zatiaľ poslednom albume Sound Of Unrest (2013, Deadred/Starcastic) je tento trend mierneho vzďaľovania sa od elektro scény v ústrety organickejšiemu zvuku ešte markantnejší, nepokoj, napätie a tradičná divotvorná atmosféra by sa však dali krájať.

Prečítajte si tiež:
Odcudzovali ho za vzhľad. No keď začal spievať, spadla im sánka!

autumnist_live_02©miroslav_hudák

autumnist_live_01©miroslav_hudák

Autumnist sa dostal do povedomia taktiež vďaka koncertovaniu doma i v zahraničí. Koncertná zostava je päťčlenná, Vlada Ďurajku s laptopom a elektronikou dopĺňa živá rytmická sekcia s basou a bicími, elektrická gitara a dychy (saxofón, klarinet a trubka) spolu s podporou videoprojekcie. Kapela odohrala koncerty na niektorých prestížnych európskych a amerických festivaloch a predskakovala viacero renomovaných zahraničných projektov ako Recoil, Laika, Cinematic Orchestra, Mouse on Mars a pod.

Autumnist:
autumnist.com
bandcamp.autumnist.com
www.facebook.com/autumnist/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií