fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Biela veľryba priniesla GoPro kameru z dna späť kajakárovi

Máte tip? napíšte nám mailom

O morských cicavcoch, medzi ktorých patrí aj bieluha (biela veľryba), je známe, že sú veľmi inteligentné. Avšak to, čoho svedkom sa stal istý kajakár v hlavnom meste Nórska, by nečakal skutočne nikto!

Hvaldimir je v Osle “známa firma”

Pokiaľ v Osle spomeniete meno Hvaldimir, každý okamžite vie, o kom rozprávate. Ide o všeobecne známu veľrybu bielu alebo bieluhu, ktorá žije v tamojších pobrežných vodách a sem-tam sa vyskytuje aj v tesnej blízkosti brehov. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, kedy jej vtipný kúsok pobavil nielen potápača a kajakára, Joachima Larssena.

View this post on Instagram

Last month, a beluga wearing a harness was found off the coast of Norway. It is assumed that the whale escaped from Russia’s navy, as his harness had a slot for a GoPro and a label connected to St. Petersburg. The beluga is very friendly and was first discovered begging fishermen for food around Ingøya, a Norwegian island located 415 km (258 mi) from a Russian naval base in Murmansk. Russia actively trains and houses captive dolphins for military operations and has captured belugas in the past for similar use, thus this conclusion is not far-stretched. Nobody has claimed this animal as of yet. The tight harness was successfully removed by locals. The beluga, nicknamed Hvaldimir, also appears to not hunt for himself, so Norwegian Orca Survey has been granted exclusive permission by Norwegian officials to feed and care for the lone cetacean until a more permanent solution is agreed upon. Hvaldimir has remained in Hammerfest, Norway, since May 1. This is an animal dependent upon humans; he was likely captured from the wild as a calf or born in captivity. To avoid confinement in a tank with other belugas, an ideal situation would be for Hvaldimir to join two retired captive belugas in the the first beluga sanctuary soon set to be established in Iceland. Neither Norway nor Iceland hold cetaceans in captivity. Caption: @sevenseasoffreedom Photos & videos: Taneli Kivelä (@tanelik) and Jørgen Ree Wiig (@wiiiig)

A post shared by CassidyⓋ and Megan – Est. 2014 (@sevenseasoffreedom) on

Veľryba prenasledovala jeho kajak až k brehu

Larssen sa rozhodol pre plavbu na svojom kajaku v oblasti Hammerfest. Miestny “maskot”, Hvaldimir, mu však takmer po celý čas robil spoločnosť a držal sa v tesnej blízkosti jeho kajaku, dokonca do neho mierne narážal. Keď muž zamieril k brehu, veľryba išla s ním. Po tom, ako Larsen odstavil svoj čln v prístave, zapol GoPro kameru, pretože si chcel milého morského tvora natočiť zblízka. A potom sa to stalo.

Kamera spadla až na dno

Kto by nevyužil takúto jedinečnú príležitosť na to, aby si zhotovil zábery z bezprostrednej blízkosti sympatického morského cicavca? Larssen teda pripravil svoju GoPro kameru a začal Hvaldimira natáčať. V zápale hry a maznania však veľryba vyrazila kajakárovi kameru z ruky, tá spadla do mora a ponorila sa až na dno. V tej chvíli si Joachim myslel, že jedinou možnosťou, ako ju získať späť, bude ponor v jeho réžií. K tomu však napokon vôbec nemuselo dôjsť, našiel sa dobrovoľník!

Hravý cicavec kameru priniesol späť

Nevedno, či Hvaldimir kameru kajakárovi z ruky vyrazil zámerne, každopádne, postaral sa o to, aby muž neutrpel žiadnu ujmu. Na záberoch z GoPro je vidieť, ako sa zariadenie ponorí až ku dnu a následne ho prichádza veľryba vziať a odovzdáva ho Larssenovi. Ako sa vyjadril, divo žijúcich zvierat sa nikdy nedotýka, no v tomto prípade musel urobiť výnimku. Stretnutie s Hvaldimirom vraj bolo magické.

https://www.facebook.com/DavidAntoine/videos/343478829768458/

Kto Hvaldimir vlastne je?

Roztomilá veľryba biela sa do povedomia verejnosti dostala v priebehu tohoročného septembra, kedy ktosi natočil video, ako sa pokúšala hrať s pomerne nevrlou čajkou plávajúcou na morskej hladine. Tieto zábery si okamžite získali srdcia ľudí po celom svete. Už začiatkom roka 2019 však konšpirátori o Hvaldimirovi tvrdili, že ho v skutočnosti vycvičilo ruské námorníctvo, ktoré ho v nórskych vodách používa ako špióna

Zdroj: dailymail.co.uk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií