Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový svetový rekord! Učiteľ biológie prevesloval Atlantický oceán za 38 dní

Atlantickým oceánom sa dá preveslovať zo západu na východ za niečo málo viac ako mesiac. Presvedčil sa o tom na vlastnej koži 37-ročný Američan Bryce Carlson, ktorý sa cez víkend doplavil na anglické súostrovie Scilly.

Plavba z kanadského ostrova Newfoundland mu trvala presne tridsaťosem dní, šesť hodín a 49 minút. Vytvoril ňou nový svetový rekord.

Ten predchádzajúci (53 dní, osem hodín a 26 minút) sa mu podarilo vylepšiť o úctyhodných 15 dní.

„Viete, som učiteľ. Neleží mi len tak na konte 85-tisíc dolárov,“ zveril sa moreplavec denníku The New York Times, pričom hovoril o sume, ktorú sa mu podarilo pred cestou požičať si. Väčšiu časť z nich potreboval na stavbu a vybavenie svojej lode. Nazval ju podľa svojej starej mamy – Lucille.

Nezaobišlo sa to bez komplikácií

Problémy na mori sa podľa Carlsona začali už na začiatku jeho 3 218 kilometrov dlhej plavby. Hneď na druhý deň po štarte sa mu pokazilo hlavné odsoľovacie zariadenie, ktoré potreboval na to, aby zo slanej morskej vody mohol pripravovať pitnú vodu.

O tri dni nato sa jeho loď prvýkrát prevrátila„odišiel“ mu navigačný systém, ktorý sa už nikdy nevrátil k plnej funkčnosti, a tak musel zapojiť náhradný. Ako Carlson neskôr zistil, išlo len o prvé z celkovo desiatich prevrátení sa jeho lode.

Moreplavec prezradil svoj recept na to, ako je možné vydržať dlhý boj na mori, počas ktorého sa vám všetko kazí a nič nejde podľa vašich predstáv. Ako hovorí, jeho receptom je sústrediť sa vždy len na nasledujúcich päť minút.

Nudu zaháňal filmami

Carlson podľa vlastných slov spával priemerne šesť hodín za noc, no nikdy nie vkuse. Každú hodinu až dve sa budil a kontroloval, či všetko prebieha tak, ako má. Chvíle na lodi si z času na čas spestroval filmami, prípadne si zo zabudovaných vodotesných reproduktorov púšťal obľúbenú elektronickú hudbu.

Ako hovorí, mal veľa času na rozmýšľanie o svojom živote, a ak mu jeho cesta niečo dala aj vo filozofickej rovine. Potom je to poznanie, že chce venovať ešte viac času tomu, aby bol dobrým učiteľom a dobrým partnerom svojej priateľky.

Zdroje: https://www.webnoviny.sk/video-ucitel-z-ohia-je-novym-rekordmanom-atlanticky-ocean-prevesloval-za-38-dni/https://www.nytimes.com/2018/08/06/world/bryce-carlson-rows-atlantic-ocean.html?ref=oembed

Foto: https://cdn3.i-scmp.com/sites/default/files/styles/980×551/public/images/methode/2018/08/06/471f904c-98cb-11e8-acb0-2eccab85240c_1280x720_003013.JPG?itok=foJzs8lu

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií