fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ceny stúpali! Opäť sa u nás zdražovalo to, čo najviac potrebujeme

Máte tip? napíšte nám mailom

Ceny stúpali v poslednej dobe naozaj výrazne a zdražovanie sa nedá prehliadnuť. Podľa Štatistického úradu SR rástli najrýchlejšie od roku 2012. Za čo sme si priplatili viac a čo, naopak, zlacnelo?

Ceny stúpali pomerne rýchlo

Ceny stúpali aj v roku 2019. Sľuby politikov o tom, že sa tak nestane, sa nenaplnili, a tak sme museli siahnuť do peňaženky podstatne viac, ako sme plánovali. Najhoršie na tom bolo, že najviac zdraželi veci, ktoré potrebujeme ku každodennému životu. Priplatili sme si najmä za potraviny a nealkoholické nápoje. V decembri 2019 boli vyššie o 5,2% oproti decembru predchádzajúceho roka. Podľa Štatistického úradu SR sme platili viac aj za vzdelávanie, dopravu, rozličné tovary, bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá, alkoholické nápoje a tabak, rekreáciu a kultúru, poštu a spoje, reštaurácie a hotely, nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti, zdravotníctvo, odevy a obuv.

Oproti novembru 2019 došlo k menšiemu zlacneniu

Spotrebiteľské ceny v decembri 2019 v porovnaní s novembrom 2019 v úhrne klesli o 0,1 %. Vzhľadom na to, že iné ceny stúpali, bol tento pokles minimálny a pravdepodobne mu kupujúci nevenovali príliš veľkú pozornosť. Lacnejšie boli doprava, alkoholické nápoje a tabak, nábytok, bytové zariadenie, potraviny a nealkoholické nápoje. Zvýšili sa ceny za reštaurácie a hotely, čo mohlo súvisieť aj s vianočnými sviatkami a voľnom, ktoré ľudia trávili na výletoch a dovolenkách. Nezmenili sa ceny bývania, vody, elektriny, plynu, zdravotníctva, vzdelávania a rozličných tovarov  a služieb.

Prečítajte si tiež:
Zúfalý starček, ktorý prišiel o svojho posledného kamaráta, hľadal na internete parťáka na rybačku. Prihodilo sa mu však niečo, čo vo sne nečakal
Zdroj: pexels.com

Od januára 2020 bude zasa drahšie

Do nového roka sa vstupuje s radosťou a vierou, že bude predsa len o niečo lepší a úspešnejší ako ten starý. Minulý rok ceny stúpali častejšie a nevyhneme sa tomu ani tento. Ceny elektriny, plynu aj tepla pôjdu nahor a naše peňaženky budú ľahšie o desiatky eur. Mnohé mestá  a obce sa dohodli na zvýšení poplatku za smeti či dane, čo bude tiež zásahom do rodinného rozpočtu. Od 1.1. vzrástla minimálna mzda o 60 eur a zamestnanec nemôže v hrubom dostať menej ako 580 eur. Vzhľadom na rastúce ceny si ale nárast mzdy nijak zvlášť neužije.

Prečítajte si tiež:

Chystáte svadbu? TOTO je 10 zaručených fínt, ako nezruinovať peňaženku

Zdroj: slovak.statistics.sk  etrend.sk  energie-portal.sk  platy.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií