fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

OSN zverejnila, čo musia urobiť všetky krajiny, aby zabránili klimatickej katastrofe

Máte tip? napíšte nám mailom

Organizácia spojených národov (OSN) zverejnila správu, že svet musí do roku 2030 ročne znížiť emisie skleníkových plynov o 7,6 percenta. 

V súčasnosti sa celý svet trápi otázkou, ako pomôcť planéte v boji proti klimatickým zmenám. Okrem vrcholových politikov sa do boja pustili aj mnohí aktivisti. Zrejme najznámejšou z nich je mladá švédska študentka Greta Thunberg, ktorá je iniciátorkou mnohých študentských štrajkov.

Len nedávno predstúpila pred mocných politikov a obvinila ich, že nerobia nič pre to, aby zabránili ničivej klimatickej zmene. Vďaka svojmu názoru rozpútala vášnivé diskusie a okrem priaznivcov sa našlo aj mnoho tých, ktorí ju za svoju angažovanosť v oblasti klímy neustále kritizujú.

OSN zverejnila návod na znižovanie emisií

O podobné kroky sa pokúša aj Organizácia spojených nádorov. Na základe dohody, podpísanej v roku 2015 v Paríži, sa signatárske krajiny snažia, aby sa súčasná globálna teplota už nezvýšila o viac ako 1,5 stupňa v porovnaní s obdobím pred priemyselnou revolúciou.

Svetová meteorologická organizácia v pondelok zverejnila správu, ktorá sa zakladá na meraniach a zhromažďovaní údajov z 53 krajín sveta. Napriek všetkým záväzkom vyplývajúcim z Parížskej dohody nič nenaznačuje znižovanie globálnej teploty. Rovnako to platí aj o koncentrácii skleníkových plynov v atmosfére.  

OSN vo svojej správe varuje, že ak sa celosvetovo okamžite a prudko nezníži využívanie fosílnych palív, nebude možné ciele vyplývajúce z Parížskej dohody dosiahnuť.

Dôležité je zníženie emisií

„Množstvo emisií  a skleníkových plynov každoročne rastie. Pred pár rokmi sme mali nádej, že sa toto množstvo bude stabilizovať, ale vlani narástli emisie o dve percentá a nevyzerá to príliš dobre,”  uviedol autor správy OSN John Christensen.

OSN preto zverejnila správu, v ktorej vyzýva krajiny, aby si vytýčili oveľa ambicióznejšie národné ciele pre znižovanie emisií. Navrhuje stanovenie cien za emisie s cieľom odradiť veľkých znečisťovateľov. Odporúča podporovať inovácie a pomôcť domácnostiam s nízkymi príjmami, aby sa posilnilo redukovanie emisií a zaistila sa spoločenská prijateľnosť úsilia o ich zníženie.  

Zdroj: ta3.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií