fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ďalšie obmedzenie pre fajčiarov: Čoskoro si nezapália ani na terasách!

Máte tip? napíšte nám mailom

Fajčiari možno budú obmedzení nielen v interiéroch reštaurácii, ale aj na terasách, kde sa podávajú jedlá. Poslanci žiadajú upraviť zákon. 

Zákon, ktorý hovorí o zákaze fajčenia, by sa podľa najnovšieho návrhu poslancov, mohol upraviť. V súčasnosti sa zakazuje fajčiť v zariadeniach  spoločného stravovania okrem tých, ktoré majú pre nefajčiarov vyhradených najmenej 50 % z plochy. Tá však musí byť stavebne oddelená od časti pre fajčiarov takým spôsobom, aby do priestoru nefajčiarov neprenikali škodlivé látky z tabakových výrobkov alebo z ich dymu a dechtu. Priestor pre nefajčiarov musí byť zároveň umiestnený pri vstupe do zariadenia.

Fajčiari to možno budú mať ťažšie

Poslanci Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor (obaja nezaradení) a Marek Krajčí (OĽaNO) navrhli zákaz fajčenia aj na terasách. Spoločný návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov predložili vo štvrtok 3. októbra do Národnej rady. 

“Návštevníci zariadení spoločného stravovania, ktorí konzumujú pokrmy vo vonkajších priestoroch, ako sú napríklad terasy, altánky a akékoľvek vonkajšie sedenie, nie sú dostatočne chránení pred dymom z tabakových výrobkov iných zákazníkov sediacich v ich blízkosti,” argumentujú v dôvodovej správe.

Poslanci tvrdia, že z hľadiska zdravia je to pre stravujúcich sa návštevníkov v zariadeniach ešte viac škodlivé ako napríklad fajčenie na zastávkach či nástupištiach, kde je fajčenie už dávno zakázané.

Prečítajte si tiež:
Ak robíte aj vy týchto 8 chýb pri čistení pleti, tak pravdepodobne zostarnete oveľa rýchlejšie. Zmeňte to!
Poslanci navrhujú zákaz fajčenia aj na terasách. Zdroj: Pixabay.com

Zákon hovorí jasne

Aktuálny zákon zakazuje fajčenie na verejných letiskách, v dráhových vozidlách verejnej osobnej dopravy, v priestoroch staníc a zastávok, v čakárňach či v prístreškoch a na zastávkach. Rovnako je na území Slovenska zakázané fajčenie na krytých nástupištiach a v uzavretých verejných priestoroch súvisiacich s touto dopravou určených pre cestujúcich, na otvorených nástupištiach do vzdialenosti štyri metre od vymedzenej plochy nástupíšť.

Okrem toho je zakázané fajčenie aj v zdravotníckych zariadeniach okrem fajčiarní, ktoré sú vyhradené na psychiatrických oddeleniach. Pokutu by ste dostali aj za fajčenie vo všetkých školských zariadeniach či v priestoroch detských ihrísk. 

Fajčiari
Za porušenie zákona hrozí mastná pokuta. Zdroj. Pixabay.com

Za porušenie vyššie uvedených zákazov, ktoré vyplývajú zo zákona č. 377/2004 Z. z. Zákon o ochrane nefajčiarov hrozí pokuta do výšky 331 eur. 

Priestupku sa však dopustí aj ten, kto umožní užívať tabakové výrobky a výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, osobe mladšej ako 18 rokov. Pokuta sa v tomto prípade môže vyšplhať až na 497 eur.

Zdroj: TASR, epi.sk 

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií