fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Danubiana, jedno z najromantickejších múzeí moderného umenia v Európe, sa nachádza len kúsok od nášho hlavného mesta

Máte tip? napíšte nám mailom

Už ste o ňom počuli?

Pozývame vás do múzea Danubiana Meulensteen Art Museum, ktorého zakladateľmi sú holandský zberateľ a podporovateľ umenia Gerard Meulensteen z Eindhovenu a slovenský galerista Vincent Polakovič.

Danubiana leží na hraniciach Slovenska, Maďarska a Rakúska na rieke Dunaj, len 20 kilometrov od Bratislavy.

Pozrite, ako to tam vyzerá:

Nefunguje ešte ani dvadsať rokov

Múzeum bolo založené v roku 2000 a odvtedy uskutočnilo množstvo výstav najprestížnejších osobností slovenskej, európskej a svetovej výtvarnej scény, ako napríklad Joan Miró, Sam Francis, Karel Appel, Magdalena Abakanowicz, Vladimír Kompánek, Miroslav Cipár, Vladimír Popovič a iní.

A nie, nie sme bezdôvodne pyšní. Vedeli ste, že Danubianu navštívil napríklad aj španielsky kráľ J. V. Juan Carlos I. s manželkou Sofiou, holandská kráľovná Beatrix, nórska kráľovná Sonja, monacké knieža Albert II. či ománska princezná Mona?

Park, kaviareň aj obchod

Okrem interiéru stojí za zmienku aj exteriér. Priľahlý park dokonale ladí s architektúrou múzea a môžeme v ňom nájsť sochársku expozíciu. Parku dominuje 11 m vysoká sklenená mozaika Dunajské krídla od Petra Pollága, kamenné sochy Rudolfa Uhra, diela od svetoznámych sochárov, akými sú Arman, Magdalena Abakanowicz, Jim Dine, Karel Appel, Hans van de Bovenkamp, El Lisitzky, Jozef Jankovič, Milan Lukáč, Vladimír Kompánek a ďalší.

Ak je to na vás ešte stále až príliš high society, v Art Café si môžete dať aspoň vynikajúcu kávičku. Kreslá od slávneho dánskeho dizajnéra Arneho Jacobsena a Charlesa a Ray Eamesovcov vhodne kombinované s drevenými stolmi a plagátmi umeleckých výstav z celého sveta na stenách kaviarne vytvoria atmosféru dokonalého estetického zážitku.  A ak budete mať šťastie, môžete tu stretnúť vystavujúcich umelcov, ale aj ďalšie osobnosti spoločenského a kultúrneho života.

No a z múzea si môžete doniesť aj suvenír pre seba alebo darček pre iných. Art Shop ponúka široký výber kníh a katalógov o umení a výtvarných umelcoch, série grafických listov, umeleckých fotografií, serigrafií, umeleckých šperkov, plagátov, pohľadníc a ďalších predmetov s logom múzea. Okrem toho ponúka aj dizajnové produkty a ďalší doplnkový tovar od spolupracujúcich firiem a spoločností kooperujúcich s múzeom.

Prečítajte si tiež:
Milka Vášáryová si ulietava na rocku! Povedali by ste to o nej?

My by sme sa tam hneď išli pozrieť!

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií