fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Detaily z pokusu o samovraždu Milana Lučanského. Riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže odstupuje z funkcie

Máte tip? napíšte nám mailom

Milan Lučanský sa pokúsil v utorok v prešovskej väznici o samovraždu. Vzhľadom na túto udalosť sa rozhodol riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže Milan Ivan odstúpiť z funkcie. Zdravotný stav je naďalej kritický. Milan Lučanský má momentálne mozgovú smrť.

Podľa informácií, ktoré zverejnil Ivan na tlačovom brífingu sa pokúsili Lučanského už deväť minút po pokuse o samovraždu oživovať. Väzenská stráž prišla na to, že si Lučanský neprebral večeru o 16:39, ktorá bola podávaná. O 16:30 podľa kamerových záznamov bola vedená ešte s Lučanským komunikácia. V ten deň ešte komunikoval so psychológom aj ošetrujúcim lekárom. Tí vylúčili samovražedné sklony. Lučanský sa pokúsil o samovraždu tak, že si teplákovú súpravu priviazal o posteľ. Keď väzenská stráž prišla na to, že sa pokúsil o samovraždu, ihneď začali s oživovaním a použili aj defibrilátor.

O dvadsať minút prišli záchranári, ktorí prebrali proces oživovania. Následne bol Lučanský prevezený na ARO.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková povedala, že zvažovala demisiu, avšak nateraz vo funkcii zostáva. Povedala, že zostaví tím nezávislých odborníkov, ktorú budú tvoriť aj ľudia z opozície, aby udalosť prešetrili.

Prečítajte si tiež:
Zrušia sa obedy a vlaky zadarmo pre žiakov a študentov?

Čo znamená mozgová smrť

Smrť mozgu (mozgová smrť) je vážny stav, pri ktorom nenávratne zlyhá všetka mozgová činnosť, všetky časti mozgu prestanú pracovať. Mozgová smrť je nezvratný stav, z ktorého sa človek nemôže „vyliečiť”, je to smrť človeka.

Mozgová smrť nie je to isté ako kóma. Kóma znamená, že mozog človeka je ešte schopný funkcie, existuje nádej na uzdravenie. Pri mozgovej smrti je stav nezvratný a mozog už nikdy nebude plniť svoju funkciu.

Diagnostika

Mozgová smrť sa vyznačuje tým, že človek nereaguje na bolesť, jeho zreničky nereagujú na svetlo, nežmurká ani pri dotyku oka (vatovým tampónom sa pretrie otvorené oko a sleduje sa, či pacient žmurkne, čo je prirodzený reflex, ktorý sa pri mŕtvom mozgu stráca). Ďalej sa skúša reakcia pri vstreknutí studenej vody do oboch uší, pričom oči sa držia v otvorenej pozícii kvôli sledovaniu reakcie. Ak je mozog mŕtvy, pacient bude bez akejkoľvek reakcie.
Chýba aj prehĺtací alebo kašľový reflex a človek je schopný dýchať len s podporou umelej pľúcnej ventilácie. Po odpojení od nej sa srdce zastaví. Človek je teda mŕtvy, hoci vďaka prístrojom môže vyzerať, že to tak nie je.
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií