fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dobrovoľníci svoj boj o cirkusy bez zvierat vedú naprieč celou krajinou. Vyhrajú ho?

Máte tip? napíšte nám mailom

Napriek tomu, že Slovensko v poslednom čase zasiahli rôzne politické, ekonomické a európske témy a rôzne pohľady migrantskej či etnickej otázky, nepatrnou témou, v ktorej sa angažuje čím ďalej, tým viac ľudí, je aj téma cirkusov so zvieratami. Množstvo ochranárov, dobrovoľníkov či mladých ľudí vyslovuje svoj jasný a hlasný nesúhlas na túto pálčivú tému a žiadajú, aby boli cirkusy bez zvierat.

Protestujúci nesúhlasia s cirkusmi so zvieratami. Považujú to za týranie zvierat výcvikom či nedôstojnými podmienkami pre ne, v ktorých nemôže zviera vykonávať svoje fyziologické potreby. Zviera je často odchytené od rodiny a podľa ich slov uväznené do kamiónov.

Na druhej strane sa cirkusanti bránia: “Poďte sa pozrieť!” volali z poza plota na vyše desiatku protestujúcich mladých v Humennom. “Už to dávno nie je také, aké to bolo. Inak by to veterinári zavreli!”

co_v_cirkuse_nikdy_neuvidite_big
Takéto a podobné materiály používajú ochranári na obhajobu svojich protestov

Protest v Humennom

Ani na východe našej krajiny nie je táto téma mladým ľuďom ľahostajná. Cirka 12 ľudí prišlo protestovať pred cirkus Metropol. Hneď na úvod boli protestujúci hlasným krikom upozornení jedným z pracovníkov cirkusu, aby nevstupovali na územie, ktoré si prenajali oni. “Tu nestúpaj, je to súkromný pozemok!”. Na otázku jedného z protestujúcich, prečo tam môžu ísť návštevníci a nie ľudia, ktorí si prišli iba vyjadriť svoj negatívny názor na cirkusy so zvieratami, odpovedal so zvýšeným hlasom: “Lebo oni sú slušní ľudia, vy ste obyčajní feťáci!” 

“Vy ste feťáci!”

S takýmto slovníkom sa cirkusanti obhajujú často. Už v minulosti rozdával iný známy cirkus letáky svojím návštevníkom s popisom, že protestujúci pred bránami sú alkoholici s cigaretkou v ústach a s piercingom na tvári, bez toho, aby ich predtým videli. Ich domnienky, čo sa vzhľadu týka, boli tak veľmi často mylné. To im však v ich vlastnej propagande vôbec nebráni. Keďže sme sa boli pozrieť pred protest v Humennom, môžeme len povedať, že tam boli organizátormi protestu členovia mládežníckeho parlamentu FreeMar, ktorí okrem tejto aktivity usporadúvajú v meste mládežnícky ples, charitatívne verejné zbierky či iné enviromentálne aktivity. My sme nepostrehli žiadne piercingy či tetovania.

Prečítajte si tiež:
6 faktov o kruhoch v obilí na Slovensku: Najväčší mal až 275 metrov!

Cirkus v Humennom pokračoval ďalej v dusnej atmosfére. Treba povedať, že s provokatívnymi komentármi sa pokračovalo hlavne na strane ľudí bližšie ku cirkusovému šapitu. Asi 15-20 minútovú argumentačnú vojnu, ktorú medzi sebou viedli oba tábory nahradilo ticho. No už na začiatku predstavenia, keď boli diváci vnútri, sa začali cirkusanti opäť brániť.

cirkusy bez zvierat

“Najlepší cirkus tu robíte vy!” Kričali zamestnanci cirkusu. “Viete, prečo je lepší? Lebo je bez zvierat!” Bránili sa protestujúci.

Po menšej argumentačnej vojne nastali dokonca vyhrážky od jedného zo zamestnancov. “A ty s tým telefónom čo robíš? Ty si ma kameruješ? A čo keď preleziem ten plot a dám ti facku?”. Po pár krokoch ho ubránili kolegovia, ktorí ho v jeho aktivite stopli. Celý protest v Humennom trval niečo vyše hodiny. Protestujúci sa rozišli a diváci si užívali predstavenie v cirkuse.

Podobné protesty sa organizujú v desiatkách miest na Slovensku. Protesty aktívne mapuje facebooková skupina Nerob cirkus.

 

K tejto téme treba dodať, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravuje návrh na zákaz divožijúcich zvierat v cirkusoch na Slovensku. Robia tak po vzore viacerých vyspelých krajín nielen v Európe, ale aj inde vo svete.

Prečítajte si tiež:
Skúste si raz do týždňa poplakať. Vedie to k životu bez stresu, tvrdí štúdia
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií