Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dopad pandémie na životné prostredie – Kvalita vzduchu zachraňuje životy

Je ťažké si predstaviť, že súčasná pandémia má aj pozitíva. Napriek tomu je to pravda. Ľudia trávia menej času na cestách a viac doma. To pôsobí priaznivo na životné prostredie, obzvlášť na ovzdušie. Dramaticky kleslo aj znečisťovanie planéty. Prvýkrát si pozitívne zmeny všimli obyvatelia čínskeho Wuhanu, keď konečne videli modrú oblohu namiesto sivého a škodlivého smogu.

Zatiaľ, čo má koronavírus negatívny vplyv na ľudské zdravie, zdá sa, že na prírodu a životné prostredie má úplne opačný účinok. Príčinou je pandémia, kvôli ktorej sú ľudia v karanténe. Obmedzujú preto cestovanie autom, pozastavená je tiež výroba a rovnako klesla miera znečisťovania našej planéty. Zem doslova chytá druhý dych a udivuje ľudí po celom svete.

Životné prostredie sa regeneruje

Prvú výraznú zmenu evidovali obyvatelia Wuhanu v Číne, kde koronavírus vypukol už v decembri minulého roku. Kvôli karanténe boli ľudia po celej krajine nútení necestovať a nechať autá odparkované. V meste si veľa miestnych všimlo, že zrazu nad sebou vidia modrú oblohu. Predtým ju tienil hustý sivý smog.

Znečistené ovzdušie v meste predstavovalo pre obyvateľov zdravotné riziko. Zmenu k lepšiemu zachytili aj satelitné snímky NASA zo začiatku tohto roku. Sú dôkazom, že v Číne neustále klesá percento oxidu dusičitého v ovzduší. Podľa agentúry NASA je to aspoň čiastočne spôsobené hospodárskym spomalením, ku ktorému došlo po prepuknutí vírusu.

Rovnaký účinok sa prejavil aj v Taliansku, druhej najhoršie zasiahnutej krajine na svete. Európska vesmírna agentúra (ESA) uverejnila video, ktoré vykresľuje prudký pokles spomínaného oxidu dusičitého. Dopad pandémie v Taliansku mal vplyv aj na vodné cesty. V dôsledku náhleho obmedzenia cestovného ruchu sú kanály v Benátkach krištáľovo čisté. Neprítomnosť turistov a značne obmedzená premávka lodí kvôli karanténnym opatreniam umožnila rybám plávať v čistej vode. Životné prostredie po celom svete naberá na svojej kvalite. 

Dopad pandémie na životné prostredie: Kvalita vzduchu zachraňuje životy
zdroj: Michael Kopp/wikimedia

Kvalita vzduchu porazí koronavírus

Vedec zo Stanfordskej univerzity Marshall Burke použil údaje o emisiách v Číne, aby vypočítal dopad pandémie na životné prostredie. Zaujímalo ho, aký vplyv by malo čistejšie životné prostredie na zdravie lokálnych obyvateľov. Burke zistil, že čistejšie okolie by mohlo zachrániť viac ľudí, než zabije koronavírus. Svoje výpočty podrobne uviedol v príspevku Global Food, Environment and Economic Dynamics.

Jeho výpočty naznačujú, že zníženie škodlivých emisií by mohlo prispieť k záchrane životov 77 000 čínskych obyvateľov.

„Životov zachránených v dôsledku zníženia znečistenia planéty je asi dvadsaťnásobne viac než životov, ktoré vyhasli kvôli vírusu,“ vysvetlil Burke.

Výpočty majú svoje nedostatky

Zatiaľ čo výpočty znejú pôsobivo, Burke si sám uvedomuje, že jeho metóda počítania je obmedzená. Vo svojich počtoch rátal iba s PM2,5 (veľkosť pevných či prachových častíc v prostredí; ich zvýšená koncentrácia môže spôsobovať zdravotné problémy, pozn. red.) ako s jednou z mnohých emisií, ktoré spôsobujú znečistenie prostredia.

Burke tiež pracoval s hypotézou, že vzduch v interiéroch domov je kvalitnejší než vzduch v exteriéri. To ale nemusí byť nevyhnutne pravda, obzvlášť v prípade domácností, ktoré pália biomasu na varenie a kúrenie. Dopad pandémie na životné prostredie je preto nejasný.

Bolo by tiež nesprávne a hlúpe tvrdiť, že pandémia je prospešná pre zdravie. Akékoľvek výhody vyplývajúce zo zmien v znečistení ovzdušia nezohľadňujú negatívne účinky z krátkodobého ani dlhodobého hľadiska,“ dodal Burke.

Uvedomuje si, že pandémia kriticky narušila sociálny a ekonomický aspekt spoločnosti. Napriek tomu sa nedá tvrdiť, že je jeho výskum zbytočný. Dokazuje, aké dôležité je klásť dôraz na kvalitu vzduchu, ktorý dýchate a v neposlednom rade pripomína, ako veľmi treba dbať na životné prostredie. 

Zdroj IFLS
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií