fbpx
Horúčavy netrápia len ľudí a zvieratá, ale i autá. Na čo všetko by si mali dať vodiči pozor?

Horúčavy netrápia len ľudí a zvieratá, ale i autá. Na čo všetko by si mali dať vodiči pozor?

Horúčavy, ktoré posledné dni zažíva Slovensko ale i zvyšok Európy, dokážu poriadne potrápiť aj autá a ich vodičov.

Slovensko i Európu zasiahla vlna extrémneho tepla, ktoré poriadne trápi ľudí i zvieratá. V extrémnych horúčavách však trpia i autá. Pri vysokých teplotách dávajú zabrať predovšetkým plastové komponenty vozidla, o čom sa pred pár dňami presvedčil aj istý Brit dovolenkujúci v talianskom Caorle, ktorý našiel svoje auto na parkovisku po niekoľkých dňoch zmenené na nepoznanie. Plastové časti vozidla boli totižto roztopené a roztečené po asfalte.

Zdroj: TV Noviny

To, čo v Taliansku zažil britský dovolenkár, sa stať môže, čo potvrdil i Peter Szollosy, majiteľ jedného z autoservisov. Szollosy zároveň radí, že pokiaľ chceme počas horúčav jazdiť pohodlne, mali by sme vozidlo pred jazdou dostatočne vyvetrať. Ak máme v aute aj klimatizáciu, tú by sme mali nastaviť na optimálnu teplotu, to znamená, že teplota vo vozidle by mala byť nižšia o 6-7, maximálne 8 stupňov oproti vonkajšej.

Okrem toho netreba zabúdať ani na dostatok kvapalín, predovšetkým kvapaliny chladiacej. Tá sa hodí predovšetkým v situácií, ak uviazneme v zápche. Motor sa totiž v tej chvíli prehrieva viac ako zvyčajne. Dobrou voľbou sú aj tmavé fólie na zadných sklách.

Vodiči by nemali zabúdať ani na pitný režim. Štatistiky totiž uvádzajú, že riziko dopravnej nehody v rozpálenom aute je až o tretinu vyššie než pri optimálnej teplote.

 

 

 

Zdroj: http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1929004_vo-vysokych-teplotach-trpia-aj-nase-auta-odbornici-radia-comu-sa-vyvarovat

Foto: http://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1929004_vo-vysokych-teplotach-trpia-aj-nase-auta-odbornici-radia-comu-sa-vyvarovat

https://www.freepik.com/free-photo/full-of-cars-car-parking_1181228.htm#term=car%20side&page=1&position=4

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Obetuj 5 minút a vykúzli perfektný účes, s ktorým budeš neodolateľná
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.