fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Igor Matovič: Postupne začnú pribúdať krajiny EÚ, s ktorými dokážeme hranice otvoriť úplne

Premiér Igor Matovič na dnes informoval o ďalšom postupe eKarantény a otvárania hraníc.

Máte tip? napíšte nám mailom

Premiér Igor Matovič na sociálnych sieťach informuje, že ,,len za včerajšok prešlo cez hranice na Slovensko 1.268 ľudí s aplikáciou eKaranténa určenou pre domácu karanténu. Celkovo jej služby využíva už viac ako 5.400 ľudí. Po mierne ťažšom pôrode tak dnes máme pri živote skvelý nástroj, ktorý čas v karanténe určite spríjemní.” 

Premiér ďalej informoval o postupe, ktorý bude nasledovať:

Čo s karanténou ďalej?

Poprvé – musíme čím skôr dotiahnuť otázku našich občanov, ktorí v zahraničí pracujú nemajú tam však pobyt, preto výnimku 48 hodín nevedia využiť a 14 dní v domácej si zase nemôžu dovoliť. Rokovania s našimi susedmi sú vo finále, takže verím/dúfam, že to bude medzinárodne dohodnuté čím skôr.

Podruhé – chceme umožniť skrátenie pobytu v karanténe pre tých ľudí, ktorí chcú na Slovensku zostať dlhšie ako 48 hodín, ale menej ako 14 dní, koľko vyžaduje karanténa. V tom prípade by sa klient eKarantény na svojom mobile nahlásil do módu “odchod zo Slovenska” … a keď by do 6 hodín prišiel na hranice, policajt by ho z domácej karantény odhlásil. Potrebuje to zásah do softvéru a pár iných zmien a dohôd, takže nie tak rýchlo to bude k dispozícii, ale je to srdcovka … budeme tlačiť, čo to dá.

Prečítajte si tiež:
Vláda sprísňuje opatrenia: Zavádza lockdown pre nezaočkovaných

Potretie – verím, že postup otvárania hraníc dokážeme s našimi partnermi v EÚ dohodnúť tak, že postupne začnú pribúdať krajiny EÚ, s ktorými dokážeme hranice otvoriť úplne – t.j. akákoľvek karanténa by v ich prípade bola nepotrebná.

,,Odkaz pre ľudí, ktorí rozumejú rizikám spojeným s voľným pohybom cez hranice – nebojte sa, podstúpime len také riziko, ktoré si budeme ako Slovensko môcť dovoliť, “ dodal premiér.

Aplikácia eKaranténa

Aplikáciu ekarantena si môžete zatiaľ stiahnuť iba pre Android na stránke alebo v Google Play či App store. Nainštalovať si ju musíte ešte pred príchodom na Slovensko. Na hraniciach polícia zoskenuje kód z aplikácie čím si ju overia a aktivujú.

Mobil s nainštalovanou aplikáciou bude zároveň v nepravidelných intervaloch vyzývať, aby ste sa odfotili a dokázali, že máte mobil stále pri sebe a nenechali ste ho niekde.

Dodržiavanie smart karantény môže kontrolovať aj polícia, pričom pri porušení ti hrozí pokuta až  1 650 eur. Na tretí deň po návrate by si cez aplikáciu objednáte vyšetrenie na nový koronavírus.

Prečítajte si tiež:
Môžem ísť na druhé kolo testovania, keď som nebol na prvom? Od dnes už je to inak!

Smart karanténa funguje už od piatka 22. mája. Google aj Apple už aplikáciu schválilo.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií