fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Igor Matovič: Postupne začnú pribúdať krajiny EÚ, s ktorými dokážeme hranice otvoriť úplne

Premiér Igor Matovič na dnes informoval o ďalšom postupe eKarantény a otvárania hraníc.

Máte tip? napíšte nám mailom

Premiér Igor Matovič na sociálnych sieťach informuje, že ,,len za včerajšok prešlo cez hranice na Slovensko 1.268 ľudí s aplikáciou eKaranténa určenou pre domácu karanténu. Celkovo jej služby využíva už viac ako 5.400 ľudí. Po mierne ťažšom pôrode tak dnes máme pri živote skvelý nástroj, ktorý čas v karanténe určite spríjemní.” 

Premiér ďalej informoval o postupe, ktorý bude nasledovať:

Čo s karanténou ďalej?

Poprvé – musíme čím skôr dotiahnuť otázku našich občanov, ktorí v zahraničí pracujú nemajú tam však pobyt, preto výnimku 48 hodín nevedia využiť a 14 dní v domácej si zase nemôžu dovoliť. Rokovania s našimi susedmi sú vo finále, takže verím/dúfam, že to bude medzinárodne dohodnuté čím skôr.

Podruhé – chceme umožniť skrátenie pobytu v karanténe pre tých ľudí, ktorí chcú na Slovensku zostať dlhšie ako 48 hodín, ale menej ako 14 dní, koľko vyžaduje karanténa. V tom prípade by sa klient eKarantény na svojom mobile nahlásil do módu “odchod zo Slovenska” … a keď by do 6 hodín prišiel na hranice, policajt by ho z domácej karantény odhlásil. Potrebuje to zásah do softvéru a pár iných zmien a dohôd, takže nie tak rýchlo to bude k dispozícii, ale je to srdcovka … budeme tlačiť, čo to dá.

Prečítajte si tiež:
Nepribudol žiadny prípad ochorenia COVID-19. Na Slovensku je aktívnych 111 prípadov

Potretie – verím, že postup otvárania hraníc dokážeme s našimi partnermi v EÚ dohodnúť tak, že postupne začnú pribúdať krajiny EÚ, s ktorými dokážeme hranice otvoriť úplne – t.j. akákoľvek karanténa by v ich prípade bola nepotrebná.

,,Odkaz pre ľudí, ktorí rozumejú rizikám spojeným s voľným pohybom cez hranice – nebojte sa, podstúpime len také riziko, ktoré si budeme ako Slovensko môcť dovoliť, “ dodal premiér.

Aplikácia eKaranténa

Aplikáciu ekarantena si môžete zatiaľ stiahnuť iba pre Android na stránke alebo v Google Play či App store. Nainštalovať si ju musíte ešte pred príchodom na Slovensko. Na hraniciach polícia zoskenuje kód z aplikácie čím si ju overia a aktivujú.

Mobil s nainštalovanou aplikáciou bude zároveň v nepravidelných intervaloch vyzývať, aby ste sa odfotili a dokázali, že máte mobil stále pri sebe a nenechali ste ho niekde.

Dodržiavanie smart karantény môže kontrolovať aj polícia, pričom pri porušení ti hrozí pokuta až  1 650 eur. Na tretí deň po návrate by si cez aplikáciu objednáte vyšetrenie na nový koronavírus.

Prečítajte si tiež:
V rámci testovania v rómskych komunitách potvrdili COVID-19 v Richnave

Smart karanténa funguje už od piatka 22. mája. Google aj Apple už aplikáciu schválilo.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj facebook

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií