fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ikea na Slovensku vyrobí z použitých vianočných stromčekov nový nábytok

Vianočnému stromčeku IKEA môžete dať tento rok druhú šancu na úžitok a zabezpečiť tak pokračovanie jeho vianočnej misie so šťastným koncom. Stačí, ak ho prinesiete  späť do predajne, ktorá ho v spolupráci s IKEA Industry v Malackách spracuje a vytvorí nový kus nábytku. Napríklad obľúbenú knižnicu BILLY. Používanie odpadu ako výrobnej suroviny je jednou z ciest k udržateľnejšej budúcnosti, o ktorú sa obchod dlhodobo usiluje. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Vianočné stromčeky bude obchod zbierať od 2. do 15. januára 2021 na pôvodnom mieste ich predaja, pred obchodným domom IKEA v Bratislave. Je dôležité, aby boli očistené od všetkých ozdôb a kovových predmetov. Použité vianočné stromčeky zbiera obchod každý rok a využíva ich ako biomasu. V tomto roku však spustila IKEA na Slovensku pilotný projekt recyklácie stromčekov. „Pred Vianocami sme vypredali všetkých 8 400 kusov stromčekov. Očakávame, že tradične nám ich stovky zákazníkov privezú späť. Tento raz môžu mať zo svojho zodpovedného konania ešte lepší pocit. Vďaka nim vznikne nový nábytok, a to dokonca s príbehom Vianoc,“ hovorí Lucia Klečková, riaditeľka obchodného domu IKEA Slovensko. 

Dosky s obsahom štiepky z vianočných stromčekov by mohla IKEA Industry vyrobiť do konca februára. Využiť by sa mali na výrobu nábytkovej rady BILLY, BEKANT a GALANT v závode v Trnave. V predajniach ich potom nájdu aj slovenskí zákazníci. ,,Používanie recyklovaného materiálu, nielen že redukuje množstvo odpadu, ktorý by skončil na skládkach a v spaľovniach, ale aj znižuje tlak vyvíjaný na prírodné zdroje. Vďaka správnemu hospodáreniu s týmito zdrojmi vieme prispieť k zníženiu našej uhlíkovej stopy,“ hovorí Anna Šimončičová, líderka pre udržateľnosť IKEA Bratislava

IKEA Industry v Malackách stromčeky najprv uskladní na dvore výrobného závodu. Po opadaní ihličia ich podrví a využije pri výrobe drevotrieskových dosiek. Riaditeľ IKEA Industry v Malackách Vladimír Matúšek očakáva, že štiepka zo stromčekov by mala byť dostatočne kvalitná, takže závod ju zaradí do prirodzeného chodu výroby. Na jeden meter kubický drevotrieskovej dosky zužitkujú 140 vianočných stromčekov. To znamená, že napríklad na jednu knižnicu BILLY s rozmermi 80x28x202 cm bude potrebné drevo z približne desiatich stromčekov. 

Vážime si drevo a chceme ho získavať zodpovedne a udržateľne. Hoci vianočné stromčeky budú tvoriť z hľadiska našich výrobných kapacít marginálny podiel, vždy sa snažíme podporiť projekty, pomocou ktorých dôjde k efektívnejšiemu využitiu prírodných zdrojov,“ odôvodnil Matúšek. IKEA Industry v závodoch po celej Európe vyrába drevotrieskové dosky, z ktorých vzniká obľúbený nábytok IKEA. Päť takýchto závodov je na Slovensku.

IKEA dlhodobo vyhľadáva a zavádza postupy výroby, ktoré sú lepšie pre ľudí a planétu. V globálnej stratégii udržateľného rozvoja s názvom Dobré pre ľudí a planétu, sa zaviazala, že do roku 2030 bude používať sto percent materiálov, ktoré pochádzajú z udržateľnejších zdrojov. Recyklovaný materiál je jedným z nich. „Chceme sa stať cirkulárnou spoločnosťou vo všetkých ohľadoch. Zrecyklovať použitý vianočný stromček a spraviť z neho nábytok IKEA, to je cirkularita,“ hovorí Lucia Klečková.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj ts
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií