fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Južná Kórea je plná bizarných zákazov: Na tetovania či výstrihy zabudni, potešia ťa minisukne

Máte tip? napíšte nám mailom

Južná Kórea a jej kultúra sú skutočne osobité. Ak by si sa chcel do tejto krajiny vybrať a spoznávať jej krásy, mal by si však vedieť nejaké veci…

Južná Kórea a jej bizarné zákazy: Pokiaľ nechceš pohoršovať Juhokórejčanov, prípadne nechceš dostať pokutu alebo skončiť na policajnej stanici, mal by si vedieť, aké správanie je v tejto krajine prípustné a čo je už takpovediac “cez čiaru”.

Výstrihy sú tabu, minisukne sú však veľmi vítané

Juhokórejčania vnímajú hlboké výstrihy ako prílišnú otvorenosť. Ženy teda takmer nikdy nemajú oblečené tričká alebo šaty bez toho, aby pod nimi niečo mali. S minisukňami je to ale presne naopak. Nežnejšie pohlavie ich tu veľmi rado nosí a ženy nemajú problém ani s tými ultra krátkymi, pričom pri kráčaní po schodoch si zadok zakrývajú kabelkou či časopisom.

Nenechávaj sprepitné

Kým v európskych a amerických podnikoch sa obsluha sprepitnému stále poteší, v Južnej Kórei je to presne naopak – chápu ho ako urážku, pretože sú zamestnanci dobre platení. Pokiaľ tam ale navštíviš podnik, ktorý nevlastnia miestni, ale nejakí Európania či Američania a takej národnosti je i obsluha, tringelt nechať pokojne môžeš.

Za nedojedené jedlo môžeš dostať pokarhanie

Juhokórejčania majú ešte v živej pamäti spomienky na vojnu, preto sú porcie ich jedla skutočne hojné, čo si aj patrične vážia. Ak teda k niekomu zavítaš na návštevu, je neslušné odmietnuť občerstvenie a už vôbec by si na tanieri nemal nechať nedojedené jedlo. Rovnaké pravidlo platí aj v reštauráciach, jedálňach či kaviarňach. Ak nedoješ, miestni ťa za to môžu i pokarhať.

Pozor na paličky

Pre miestnych je jedenie paličkami úplne typické a sú na to hákliví. Preto si dávaj pozor, ako s nimi manipuluješ. Ak by si totižto jedlo napichol na paličku tak, ako u nás na vidličku, hostiteľ, prípadne kuchár by to mohol vnímať ako osobnú urážku. Paličky by si nemal držať ani vertikálne, pretože sa to v týchto končinách spája so smrťou a pohrebom.

Prečítajte si tiež:
NASA vydala varovanie pred potenciálne nebezpečným asteroidom!

Fajčiť môžeš iba na miestach na to vyhradených

Fajčenie v Južnej Kórei zakázané nie je. Pripáliť si cigaretu môžeš len na na to vyhradených miestach. Pokiaľ by si ale očakával nejaké fajčiarske miestnosti, si na omyle. Na uliciach sú na asfalte nakreslené obdĺžniky, v ktorých môžeš fajčiť. Ak si ale zapáliš mimo tohto priestoru, čaká ťa pokuta.

Zabudni na tetovanie

Juhokórejčania sa na tetovania pozerajú inak než v našich končinách. Práca tatérov je tam ilegálna a zastáva sa tam názor, že “kreslením po tele” sa môže zaoberať jedine zdravotnícky pracovník. Verejnosť by ťa teda mohla za kérku odsúdiť a pozerať sa na teba ako na nepriateľa. A pokiaľ by si sa tam chcel zamestnať, tiež by s tým zrejme mali problém.

Nedotýkaj sa opitých ľudí, ktorí ležia na ulici

Južná Kórea má s alkoholom dosť veľký problém. Domáci tu totiž veľmi tvrdo pracujú a veľa pijú. Aj keď alkohol nie je súčasnosťou každého dňa, no zvyčajne si dajú niekoľko pohárikov na konci pracovného týždňa spolu s kolegami. Občas sa stane aj to, že zamestnancov pozve ich šéf a takéto pozvanie sa skutočne neodmieta. Po takomto alkoholickom odreagovaní sa môžeš nájsť opitých mužov i ženy, ako ležia a spia v uliciach. Nepokúšaj sa ich však zobudiť a odprevadiť domov. Miestni príslušníci policajného zboru sa dokážu postarať o to, aby tí, ktorí to prehnali s pitím, neboli okradnutí a bezpečne sa dostali domov.

Prečítajte si tiež:
Minnie-Beau má len 22 mesiacov, jej mama z nej spravila modelku!

Nezazeraj na miestnych a nefoť si ich

Juhokórejčania to totiž vnímajú ako narušenie osobného priestoru. Na to, aby si si ich odfotil bez povolenia, taktiež zabudni. Musia ti dať na to súhlas, inak ťa čaká mastná pokuta a nejaký čas stráviš aj na policajnej stanici. Treba byť však pripravený aj na to, že miestny sa bude snažiť dokázať, že ti súhlas na fotku nedal, aj keď ti ho dal…

kinopoisk.ru

Mladší musí plne rešpektovať staršieho

Veková hierarchia Juhokórejčanov je skutočne silná. Mladší človek sa tu musí plne podriadiť staršiemu a za žiadnych okolností naňho nemôže byť hrubý. Miestne staršie ženy často mávajú škandalóznu povahu a aj keď konflikt vyvolajú ony, otočia ho v tvoj neprospech. Vo všeobecnosti sa všetky konflikty v tejto krajne riešia v prospech miestnych obyvateľov, čo radi zneužívajú podvodníci.

Priprav sa na otázky ohľadom tvojich biologických potrieb

V Južnej Kórei téma vyprázdňovania sa nie je vôbec tabu. Ľudia tu o svojich biologických potrebách a ich vykonávaní otvorene hovoria, a tak sa pokojne môže stať, že dievča povie svojej láske, že práve mala hnačku. Takýto typ konverzácie očakávaj aj pri stole a jedení, pretože sa tu priatelia zaujímajú o to, či je vyprázdňovanie u ostatných v poriadku. Juhokórejčania taktiež majú dobre rozvinutú sieť verejných toaliet a v hlavnom meste Soul je dokonca park, ktorý je venovaný kultúre záchodov.

Tak čo, stále ti Južná Kórea príde ako dobré miesto na návštevu?

Zdroj: Bright Side

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií