Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PODCAST s odborníkmi z Academy of Coffee: Káva s mliekom či bez?

Káva. 4 písmená a toľko emócií. Na začiatku nášho vzťahu s kávou sme nad jej chuťou nasadili kyslé tváre a pokrčili čelo. Prívlastok gustiózna by sme jej nedali ani omylom. Časom sme jej však prišli nie len na chuť, našli sme v nej zaľúbenie. Variantami jej prípravy sa vytrhávame z rutiny. Spôsobom pitia dávame najavo, koľko času máme, v akej sme spoločnosti a ako veľmi si ju vychutnávame. ,,S mliekom, či bez?“ pýtal by sa Hamlet v 21. storočí. Jej čarovná moc nám prebúdza zmysly, ňou začíname deň. Ak si jej dáme priveľa, zrazu počujeme farby a vidíme zvuky. A presne káve zasvätilo život jediné akreditované školiace stredisko Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky – Academy of Coffee.

PODCAST:

Termín „mlieko do kávy“ delí ľudstvo na dve polovice. Jedna tvrdí, že je to nezdravá kombinácia, ba priam smrť, druhá, že to je v poriadku. Aký má názor odborník?

V Taliansku pijú celý deň svoje malé kávičky, no hneď ráno si dajú na lačný žalúdok kávu s teplým mliekom. A viete prečo? Pretože mlieko spolu s kávou pomáha rýchlejšie rozbehnúť metabolizmus. Nezdravé je iba ak si dáte do kávy mlieko studené, čo je obľubou väčšiny slovenských domácností.

Zdroj: academyofcoffee.sk

A čo instatná káva?

Instantná káva nie je káva, hovoríme tomu kávový nápoj. Kvalitná káva sa pripravuje z kvalitných, starostlivo prebratých a precízne upražených kávovníkových zŕn. Počas dozrievania plodov môže nastať znehodnotenie samotných zŕn napríklad napadnutím škodcami, alebo prehnitím, a práve takéto typy rozlomených, dutých či prehnitých  kávovníkových zŕn sa zväčša používajú na výrobu instantných kávových nápojov. Následne sa z nich pripravených kávový výluh suší a špeciálnymi technikami štiepi na granule či prášok. Všetky typy spracovania majú nepriaznivý vplyv na obsah chuťových látok i kofeínu. Často preto dochádza k umelému primiešavaniu iných aromatickejších surovín či čistého kofeínu. Viac o príprave práškových káv sa dozviete na blogu stránky Academy of Coffee.

Ako sa vyrobí bezkofeínová káva? Je naozaj bez kofeínu?

Bezkofeínovú kávu vyhľadávajú najmä dojčiace matky, tehotné ženy, ľudia so srdcovo cievnymi problémami či s intoleranciou na kofeín. Zrná sú niekoľko hodín namočené vo vode. Kofeín sa lúhuje priamo do vody a následne sa voda oddelí od zŕn. Pridaním spomínaných rozpúšťadiel do vody a jej zohrievaním sa kofeín takmer úplne odstráni. Keďže zrná sú dlho namočené vo vode, okrem kofeínu sa lúhujú aj prospešné látky ako oleje či arómy. Posledná fáza tohto procesu je preto opätovné namočenie zŕn do zohriatej vody bez kofeínu z dôvodu navrátenia olejov a aróm do ich jadra. Na odstránenie kofeínu sa ale nie vždy používa chémia, ide to aj prírodnou cestou. Tieto procesy sú časovo aj finančné náročnejšie. O prírodnom oddeľovaní kofeínu sa viac dočítate tu. Ešte musíme dodať, že ak je káva správne pripravená, tak kofeín nie je váš nepriateľ.

Zdroj: academyofcoffee.sk

Čo si myslíte o cibetkovej káve?

Toto je naozaj veľmi zaujímavá téma, no budeme trochu negatívni, aj keď neradi. Cibetky si vyberajú len tie najkvalitnejšie plody kávovníka, a teda kávovníkové čerešne. A je veľmi dôležité aj to, že je to divé zviera a tak sa voľne pohybuje po rôznych plantážach a teda nekonzumuje iba jednu odrodu ale doslova selektuje zo všetkých plantáží to najlepšie. Kvalita cibetkovej kávy nespočíva v tom, že prešla traktom cibetky, no najmä v už spomínanom výbere čerešní. V súčasnosti je situácia taká, že cibetky sú v klietkových chovoch, kde ich kŕmia nekvalitnými čerešňami kávy a cibetka sa radšej nechá vyhladovať, akoby mala takú čerešňu zjesť. Toľko k cibetkovej káve. Treba si vždy zisťovať, v akom bola káva spracovávaná a odkiaľ je. Momentále je však najdrahšou kávou Black Ivory – slonia káva (z trusu slona). T

A čo si myslíte o typickej slovenskej zalievanej káve prezývanej ,,Turek“?

Zalievaná káva je naozaj najčastejšie pripravovaná  v slovenských domácnostiach. „Turek“ je však nesprávny názov.  Väčšina ľudí v domácnostiach si potrebuje kávu pripraviť jednoducho a  rýchlo. Práve preto je forma zalievanej kávy veľmi obľúbená. Množstvo z týchto ľudí vôbec nerieši na akú hrúbku si má kávu pomlieť či koľko kávy si má do šálky nasypať. Preto chuť ich kávy je stále rovnaká, maximálne je slabšia alebo silnejšia, podľa toho či im ubehne ruka pri jej sypaní do šálky. Dokonca chuť ich kávy je často trpká. Prečo? Koľkí z nás si ráno zalejú svoju obľúbenú kávu a následne si ju nechajú vychladnúť, pretože je príliš horúca, alebo jednoducho na ňu zabudnú? Po približne 4 minútach sa v káve lúhujú škodlivé látky, ktoré nám práve spomínanú trpkosť spôsobujú. Okrem nepríjemnej chuti, vďaka dlhému lúhovaniu kávy, môžu mať niektorí ľudia rôzne zdravotné problémy. Na základe toho sa ľudia naučili piť kávu práve iba kvôli jej povzbudivým účinkom a jej prípravu či konzumáciu považujú za určitú rutinu a nič výnimočné.

Zdroj: academyofcoffee.sk

Academy of Coffee je školiace stredisko pre začínajúcich baristov, gastronomické prevádzky, domácnosti a samozrejme aj pre profesionálnych baristov, ktorí  sa radi učia nové veci zaujímavou formou. Ak teda kávu milujete minimálne tak ako oni, dvere k nim sú stále otvorené. Kurzy, workshopy, prednášky, exkurzie, temabuildingy, cateringy, 1.Kávový ples, súťaže pre juniorov i profesionálov, Medzinárodný kávový inštitút  a priamo kontakt s farmármi, toto všetko má jedného menovateľa – Academy of Coffee. 

Viac informácií o káve nájdete na TOMTO blogu.

V spolupráci sme pre vás pripravili i video, ako si urobiť doma správne a dobré cappuccino:

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií