fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kedy začneme normálne cestovať? Odborníci majú odpoveď

Počet ľudí, ktorí sa rozhodnú cestovať, sa zvýši koncom jari a do polovice roka toto číslo ešte stúpne, predpovedajú odborníci z oblasti cestovného ruchu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Hlavným dôvodom je rozširujúca sa vakcinácia. „Som si skutočne dosť istý, že od 1. mája … všetci budeme žiť v oveľa lepšom svete,“ uviedol Paul Charles, zakladateľ a generálny riaditeľ londýnskej cestovnej konzultácie The PC Agency.

Charles a ďalší odborníci v cestovnom ruchu tvrdia, že vakcíny a testovanie sú cestou vpred, ale čo je ešte viac potrebné, je väčšia angažovanosť ľudí a cezhraničná koordinácia.

„Ak nemáte koordinovaný globálny prístup, je veľmi ťažké napredovať, najmä keď sa pravidlá hry menia v podstate každý deň,“ uviedol Luis Felipe de Oliveira, generálny riaditeľ Medzinárodnej rady letísk (ACI), globálna obchodná organizácia zastupujúca svetové letiská.

Je potrebné urobiť ešte veľa práce pri odstraňovaní nariadení o testovaní, ktoré by cestovateľom umožnili zrušiť karanténu a nájsť spôsoby, ako plynulo a bezpečne zdieľať informácie o očkovaní a testovaní za hranicami.

Krajiny sa stále rozhodujú o tom, čo je pre nich najlepšie, hlavne pre ich vlastnú zdravotnú situáciu a ekonomiky.

De Oliveira z ACI tvrdí, že letný obrat by mohol znamenať, že medzinárodná letecká doprava vo väčšine krajín dosiahne 50% až 60% predchádzajúcich úrovní.

Odstránenie karantény

“Karanténa v zásade zabíja proces opätovného naštartovania cestovania,“ uviedol de Oliveira.

De Oliveira bol 12. deň zo štrnásťdňovej karantény v Montreale po návrate domov zo služobnej cesty v Dominikánskej republike, potom nasledovala súkromná cesta do Mexika. Za posledných sedem mesiacov bol v karanténe štyrikrát, 56 dní strávil doma bez možnosti ísť von.

Prečítajte si tiež:
Toto sú najkrajšie pláže sveta! Prvú desiatku zverejnil portál Tripadvisor

Karanténa spolu s neistotou – či už ide o cestu domov, alebo o to, čo robiť po návrate domov, sú veľkým strašiakom pre ľudí, ktorí by inak cestovali. Bezpečnosť je nevyhnutná, ale ľudia pracujúci v cestovnom ruchu sú za jemnejší a viacúrovňový prístup.

“Aby sa zabránilo karanténam, je potrebný testovací mechanizmus,” hovorí Tori Emerson Barnes, výkonný viceprezident pre verejné záležitosti a politiku v národnej neziskovej cestovnej asociácii USA, ktorá je za vedecky podložený a na riziku založený prístup k opätovnému otvoreniu medzinárodného cestovania – „najmä za elimináciu karantén, ak je zavedený správny testovací protokol.“

Aj keď budú vakcíny, Oliveira a ďalší tvrdia, že cestovný ruch si nemôže dovoliť čakať, kým sa rozbehne očkovanie na úplne celom svete. Preto sa treba zamyslieť, ako cestovať bezpečne už teraz.

Barnes, ako jeden z možných štandardov spomenul dvojstupňový testovací režim 72 hodín pred odletom a znova po prílete. Ako príklad uviedol testovací pilotný program na Havaji, kde je možné obísť 10-dňovú karanténu s negatívnymi výsledkami testu. Toto testovanie mimo karanténu vyvolalo dopyt po cestovaní. 

Cestovanie zo Slovenska

Ak chce Slovák teraz napríklad navštíviť Veľkú Britániu, musí byť v povinnej 10-dňovej karanténe. Karanténu si môže skrátiť testom v súkromnom laboratóriu.

Prečítajte si tiež:
Ryanair patrí medzi 10 najväčších znečisťovateľov. Íri sa bránia a tvrdia opak

Obľúbená dovolenková destinácia Maldivy vyžaduje napríklad  potvrdenie o negatívnom výsledku PCR testu na COVID-19 v anglickom jazyku, pričom cestujúci musia byť otestovaní v čase maximálne 96 hodín pred odletom na Maldivy. Výnimku z predloženia testu tvoria deti do jedného roka. Turisti, ktorí však navštívia Maldivy, by si mali rezervovať pobyt iba na jednom mieste a počas tohto obdobia nie je povolené zmeniť rezort.

Cestujúci na Kubu musia mať od 10. januára 2021 negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 72 hodín uskutočnený v laboratóriu v krajine pôvodu. Každému cestujúcemu je na letisku meraná telesná teplota. Cestujúci so zvýšenou teplotou alebo príznakmi prenosného ochorenia budú izolovaní a podrobia sa ďalšiemu vyšetreniu.

“Krajiny a organizácie na celom svete napriek tomu napredujú v koordinácii spoločných prístupov,” tvrdí Alessandra Priante, regionálna riaditeľka pre Európu v Svetovej organizácii cestovného ruchu (UNWTO), špecializovanej agentúre OSN.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj cnn
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií