Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový systém návratu zo zahraničia, ktorý bude platný od 5. júla

Vláda prijala nový systém návratu zo zahraničia, po novom sa ruší delenie farieb cestovateľského semaforu.

Osoby sa budú deliť na zaočkovaných a nezaočkovaných. Nariadenie bude platiť od 5. júla 2021. Vláda v súčasnosti pripravuje vyhlášku, ktorá bude obsahovať všetky podmienky.

Plne zaočkované osoby

Definícia plne zaočkovanej osoby

  • Vakcíny s dvojdávkovou schémou: 14 dní po podaní (15. deň) druhej dávky, platnosť 1 rok; · Vakcíny s jednodávkovou schémou: 21 dní po podaní (22. deň) vakcíny, platnosť 1 rok;
  • Osoby po prekonaní ochorenia COVID-19: 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny do 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19, platnosť 1 rok.

Postup pri prekročení hraníc

  • Nutnosť preukázať sa potvrdením o zaočkovaní (tzv. GreenPass, prípadne Národný očkovací certifikát s QR kódom) pri prechode hranicami. Reziduálne epidemiologické riziko

Keďže vakcíny nemajú 100%-nú účinnosť, stále existuje reziduálne riziko importu prípadov delta variantu. Účinnosť mRNA vakcíny Pfizer / Moderna voči symptomatickému ochoreniu dva týždne po podaní druhej dávky sa odhaduje na 80%. V prípade vakcíny AstraZeneca je účinnosť 60%, avšak táto ďalej rastie u vektorových vakcín a po štyroch týždňoch by sa už mala vyrovnať účinnosti mRNA vakcín Pfizer / Moderna. Výsledné riziko je však neporovnateľne nižšie oproti aktuálnemu systému, kde sa uplatňujú výnimky na základe 7 dní starého antigénového testu. Cestovný Semafor 2 preto stále spĺňa svoj strategický cieľ limitovania importu delta variantu na Slovensko a oddialenia časového bodu, kedy sa stane na našom území dominantným.

Ostatní

Postup pri prekročení hraníc

  • Povinná registrácia v systéme eHranica.
  • Povinná 14-dňová karanténa.
  • Cestujúci má možnosť urobiť si RT-PCR test najskôr na 7-my deň karantény.

V prípade negatívneho výsledku môže túto karanténu opustiť hneď ako mu je doručená správa o negatívnom RT-PCR výsledku.

Nezaočkované deti do 12. rokov

Nezaočkované deti do 12. rokov sa riadia presne tými karanténnymi podmienkami, ako ich rodičia.

Nezaočkovaní pendleri (prechodné obdobie do 31. júla 2021)

Cestovný Semafor 2 ponúka pendlerom prechodné obdobie na zaočkovanie. Do 31. júla 2021 je možné použiť inštitút pendlera za podmienky pravidelného RT-PCR testu, ktorý nie je starší ako 7 dní.

Od 1. augusta sa budú pendleri riadiť režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby, ktorý je opísaný vyššie.

Nezaočkované deti od 12. do 18. rokov (prechodné obdobie do 31. júla 2021)

Do 31. júla sa nezaočkované deti od 12. do 18. rokov riadia presne tými karanténnymi podmienkami, ako ich rodičia za podmienky, že boli zaočkované aspoň prvou očkovacou dávkou. Od 1. augusta 2021 sa deti od 12. do 18. rokov riadia režimom pre plne zaočkované a ostatné osoby, ktorý je opísaný vyššie.

Systém kontroly hraníc

Cestovný Semafor 2 je možné aplikovať len vtedy, ak budú zabezpečené všetky hraničné priechody aktívnymi kontrolami.

Bez aktívnych hraničných kontrol Cestovný Semafor 2 nemá význam a bude masovo obchádzaný. Vo svetle hrozby Delta variantu je nutné, aby boli hranice kontrolované „oranžovým“ II. stupňom, alebo „čiernym“ III. stupňom Hraničného Semaforu. Cestovný Semafor 2 ponúka rýchle a veľmi ľahko vykonateľné riešenie pre kontrolu hraníc. Policajt, prípadne vojak musí skontrolovať iba dva dokumenty:

(1) registráciu v eHranici,

(2) doklad o plnej zaočkovanosti (GreenPass, prípadne Národný očkovací certifikát s QR kódom).

Nový systém takto výrazne skracuje čas potrebný na vybavenie cestujúcich a významne uľahčuje prácu hraničnej stráži. Jeden pracovník by teoreticky vedel vybaviť 3-5 cestujúcich za minútu a akékoľvek zdržania na hranici by mali byť minimálne, respektíve úmerné epidemiologickej situácii, ktorej aktuálne čelíme.

Letecká doprava z vysoko rizikových krajín

Kým letecká doprava nebola považovaná za rizikovú v prostredí pôvodného „Wuhanského“ variantu, toto sa nedá povedať o variante Delta s R0 v rozmedzí 6-7. Jedná sa o vysoko infekčný patogén a nedá sa preto vylúčiť, že počas letu dôjde v kabíne lietadla k super-šíriteľskej udalosti. Ako prudentné opatrenie sa preto navrhuje podmienka negatívneho RT-PCR testu nie staršieho ako 72 hodín, ktorým sa preukáže pri vstupe na územie Slovenskej republiky. Takéto opatrenie si vyžaduje legislatívnu zmeny cez rezort dopravy a spojov, kde by sa leteckým spoločnostiam prikázalo žiadať si od cestujúcich doklad o negatívnom RT-PCR teste ako súčasť „pre-boarding“ procedúr.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií