Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mŕtve more má aj Ukrajina. Kuyalnik má ružové jazero, ktoré vás dostane!

Ústie Kuyalnik – alebo liman, ako je bežne známe v ruštine – je veľké brakické jazero na východnom okraji Odesy, ktoré bolo kedysi spojené s Čiernym morom. Teraz však existuje len ako samostatné.

Kúpele Kuyalnik

Už takmer 200 rokov je tiež miestom kúpeľov Kuyalnik Sanitarium,, známe liečivým bahnom a slanou vodou (rapa) na celom území Ruska, neskôr Sovietskeho zväzu a teraz aj Ukrajiny.

Každé leto prichádzajú tisíce ľudí s ochoreniami hľadať úľavu pri rôznych druhoch ochorení: bolesť kostí a kĺbov, kožné ochorenia a gynekologické problémy.

Niektorí sa podrobujú procedúram v bazénoch a vaniach priamo v  sanatóriu, zatiaľ čo ďalší, vrátane miestnych obyvateľov Odesy, si len tak užívajú relax v plytkých vodách jazera a rozmazávajú si čierne, minerálne bohaté blato po rukách a nohách.

kuyalnik
zdroj: instagram.com/kuyalnik_sanatorij/

Bahno odoberá aj Rakúsko či Nemecko

Podľa lokálnych médií bahno z jazera odoberajú aj niektoré kúpeľné zariadenia v Rakúsku či Nemecku.

Práve kvôli jeho terapeutickým účinkom dorazil aj turista Oleksandr Nikitin zo západnej časti krajiny. Po prekonanej operácii chcel urýchliť rekonvalescenciu. ,,Bolí ma ľavé rameno. Ale po chvíľke odpočívania v jazere je tá bolesť oveľa menšia a už bez problémov môžem zdvihnúť ruku,“ uviedol.

Snímka obrazovky o
zdroj: instagram.com

Okrem pozitívnych účinkov na ľudské zdravie je jazero známe aj pre svoju ružovú farbu. Za tú môžu rastliny, ktoré v slanej vode rastú. ,,Nechodím sa kúpať kvôli tomu, aby som vďaka bahnu zastavil proces starnutia. Ale mám veľmi stresujúce prácu a tunajšia atmosféra mi pomáha upokojiť sa a zrelaxovať. Veľa ľudí si myslí, že beriem nejaká sedatíva, ale je to len čistá príroda,“ tvrdí s úsmevom Serhij Kliščevsky, člen obecnej rady dediny Hryhorivka, v blízkosti ktorej sa jazero nachádza.

Slané ako Mŕtve more

Kuyalnikova slanosť je viac ako 300 praktických jednotiek slanosti (psu), porovnateľných so soľou z Mŕtveho mora alebo takmer desaťnásobkom priemernej úrovne slanosti svetových oceánov.

Snímka obrazovky o
instagram.com/kuyalnik_sanatorij/

Mnoho organizmov, ktoré tu predtým prosperovali, ako je artina salina zo slaných kreviet, prakticky zmizli a spolu s nimi desiatky tisíc vtákov, pre ktoré bolo jazero dôležitým zdrojom potravy a hniezdnym prístavom. Silné vetry prenášajú suchú soľ do okolitej poľnohospodárskej pôdy, čo ničí jej produktivitu. Údolie Kuyalnik, najnižší bod Ukrajiny, je dnes strašne prázdne a tiché.

Snímka obrazovky o
instagram.com/kuyalnik_sanatorij/

 

Zdroj wikipedia kpi
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií