fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kňaz s veľkým srdcom: Pravidelné omše s túlavými psami pre dobrú vec

Máte tip? napíšte nám mailom

Robí sväté omše v kostole s túlavými psami. Taký obraz sa naskytuje návštevníkom v istom svätostánku. Kňaz tu každú nedeľu slúži omše so štvornohými chlpáčmi. Nie je to jeho výstrelok, ale krásne gesto.

Otec João Paulo Araujo Gomes, ktorý je hlavou farnosti Santana v meste Gravatá v Brazílii, robí pre túlavých psov okolo svojho kostola najláskavejšiu a najinšpiratívnejšiu vec.

Dvere jeho kostola ako i jeho veľké srdce je vždy otvorené pre túlavé psy. A to doslovne. O nechcené psy sa nielen stará, niekoľkých havkáčov si sám adoptoval. Najviac sympatií si však získal od ľudí počas bohoslužby. Psom hľadá aktívne domov, vskutku netradičným spôsobom.

Práve nádej ženie kňaza neúnavne vpred. Nádej, že si ich počas nedeľnej omše niekto všimne. Na omši sú psy vždy v centre pozornosti.

„Otec João Paulo umiestňuje túlavých psov z nebezpečných ulíc do svojej fary. Svojich chlpatých priateľov vodí na bohoslužby v nádeji, že si ich ľudia všimnú. Preto sa každú nedeľu kňaz usiluje, aby boli v centre pozornosti, na čestnom mieste, kde ich môžu vidieť všetci,“  podrobne opisuje webový portál Bored Panda, ako vyzerajú omše s túlavými psami.

Keďže sú šteniatka nadšené a rozkošné, tak sa často pripájajú pri oltári ku kňazovi. A to kvôli pozornosti či poškriabkaniu bruška. Otec João nikdy nesklame! Farbisto opisuje jeden z výjavov tamojší web.

Prečítajte si tiež:

Slovensko bojuje o Oscara: Odbornej porote sa predstaví dráma Nech je Svetlo

O nemých tvárach sa vyjadril sám otec João Paulo. „Vždy budú môcť vstúpiť, spať, jesť, piť vodu a nájsť útočisko a ochranu, pretože tento dom je od Boha a oni sú tiež od Boha,” povedal na sociálnej sieti.

Prečítajte si tiež:
Takýto pes sa len tak nevidí: Chipper každý deň zbiera odpadky, stal sa internetovou celebritou

Samotných havkáčov nepropaguje len vizuálne. O probléme jasne hovorí i počas kázne. „Počas služby hovoríme o psoch na ulici, o tom, ako ich rešpektovať a chrániť. Cirkev tiež pomáha s kastračným projektom (na zníženie počtu túlavých psov – pozn. red.). „Pomáhame aj psom v núdzových situáciách, ako sú obete násilia alebo zdravotných problémov,”  vyjadril sa kňaz pre webový portál Metro.

Otec João Paulo povzbudzuje ľudí

Do svojho plánu pomoci chce zapojiť veľkú cirkevnú komunitu. Vyzýva ich, aby povzbudili ľudí, ktorí by mali záujem rozšíriť rodinu o nového člena. 

„Mnoho zachránených psov je zanedbávaných, ovplyvnených krutým pouličným životom a v zúfalej potrebe naliehavej pomoci a pozornosti. Súcitný otec nielenže poskytol dočasný domov a náklonnosť k týmto úbohým stvoreniam, ale tiež sa o ne dobre postaral, kŕmil ich a poskytoval všetky potrebné lekárske ošetrenia.“

So psami sa delí aj o posteľ. „Pomohol som niekoľkým psom s vážnymi zdravotnými problémami. Niektoré z nich som priniesol do farského domu a oni boli neskôr adoptovaní. Traja z nich zostali so mnou. Dnes sú to moje deti a spia v mojej posteli,“  vyjadril sa otec João Paulo. Vďaka jeho činnosti sa počet opustených psov znížil.

Upútal celý svet

O jeho aktivitách sa hovorí ďaleko za kostolom farnosti. Nezištné gesto pomoci valcuje sociálne siete ako Facebook a Instagram. Omše s túlavými psami  a ďalšie aktivity začali sledovať média po celom svete.

Otec João Paulo túlavých havkáčov aktívne spomína na svojom instagramovom, ale aj na facebookovom účte. Jeden z mnohých sledujúcich ľudí ho označil za skutočného hrdinu, ktorý pomáha tým, ktorí nemajú hlas.

Ako sa pozdávajú omše s túlavými psami vám?

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií