fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo s kňazmi, ktorí porušili celibát? Vatikán priznal, že má tajné inštrukcie pre tých, čo splodili deti

Máte tip? napíšte nám mailom

Vatikán prvý raz priznal, že existuje dokument tajných inštrukcií pre kňazov, ktorí nedodržali celibát a majú deti.

Zároveň ho však odmietajú zverejniť; tvrdia, že ide o internú záležitosť. Vatikánsky hovorca Alessandro Gisotti pre The New York Times povedal, že základným princípom tohto dokumentu z roku 2017 je ochrana dieťaťa.

Inštrukcie požadujú, aby sa duchovní, ktorí splodili deti, vzdali kňazstva a prijali zodpovednosť ako rodičia, teda aby sa venovali výlučne tomuto povolaniu.

Dieťa katolíckeho kňaza nie je rarita

Počet detí katolíckych duchovných je neznámy. Niektoré sú výsledkom dlhodobých vzťahov, no iné znásilnenia či zneužívania. Vedeli ste, že existuje aj podporná skupina Coping International, združujúca deti kňazov? Má okolo 50 000 členov v 175 krajinách sveta.

Napríklad Vincent Doyle, psychoterapeut z Írska, ktorý sa v 28 rokoch dozvedel, že kňaz, ktorého poznal celý svoj život ako svojho krstného, je v skutočnosti jeho biologický otec. Práve to ho viedlo k tomu, aby založil spomínanú skupinu a pomohol tak ostatným deťom kňazov vysporiadať sa s hanbou, ktorá ich sprevádza (keďže sa narodili ako “výsledok” cirkevného škandálu).

Prečítajte si tiež:
Bude za dekádu rokov Slovensko zelenšie? Vláda konečne schválila Envirostratégiu 2030
Vincent Doyle so svojím otcom kňazom, mysliac si, že je to jeho krstný. Fotografia je z roku 1986. Zdroj: nytimes.com

Celibát: áno alebo nie?

Verejnosť sa začína prikláňať k tomu, aby katolícka cirkev upustila od tohto sľubu zdržanlivosti. Podľa mnohých ľudí to totiž vedie k sexuálnemu zneužívaniu.

Napríklad najnovší škandál bol pred dvoma týždňami, keď pápež priznal, že niektorí kňazi aj biskupi zneužívali mníšky. Tie boli potom nútené ísť na interrupciu alebo vychovávať deti, ktorých otcovstvo kňazi odmietli priznať.

Pápež František odmieta zmenu tejto stáročnej tradície. Hovorí„Osobne si myslím, že celibát je darom pre cirkev. Povedal by som, že nesúhlasím s povolením voliteľného celibátu.“ 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií