fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus: Slovensko zaviedlo nové opatrenia

Na Slovensku sa dôsledne monitoruje situácia ohľadom ochorenia COVID-19 (koronavírus). V praxi sú nastavené opatrenia a všetky zložky navzájom bezodkladne spolupracujú.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva zároveň situáciu dôsledne monitorujú. Slovensko koronavírus nemá potvrdené. K dnešnému dňu je 155 vzoriek negatívnych.

Koronavírus Slovensko

Zriadené sú už niekoľko týždňov infolinky a e-mailový kontakt, kde epidemiológovia odpovedajú na otázky verejnosti 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Všetky informácie sú k dispozícii na stránke Ministerstva zdravotníctva SR: https://www.health.gov.sk/Titulka Kontakty pre verejnosť vrátane všetkých správ o koronavíruse nájdete tu.

Ministerstvo zdravotníctva prosí, aby sa nešírili poplašné správy o pozitívnych vzorkách v súvislosti s koronavírusom. Ubezpečujú verejnosť, že bezodkladne informujeme o všetkých aktuálnych informáciách prostredníctvom médií, sociálnych sietí a na svojich domovských webových portáloch.

Kontroly na hraniciach

Na hraničných priechodoch s rakúskou hranicou sa realizujú kontroly, ľudia, ktorí prichádzajú na Slovensko dostávajú informačné letáky z dielne Úradu verejného zdravotníctva SR s praktickými informáciami a radami ohľadom koronavírusu.

Posielajú SMS

Ministerstvo vnútra rozposiela všetkým ľuďom, ktorí prichádzajú na územie Slovenska, sms správy s praktickou informáciou ohľadom koronavírusu.

Meranie teploty

Ministerstvo dopravy zabezpečilo, že na letiskách v Bratislave, v Poprade a v Košiciach sa realizujú kontroly aj v zmysle merania teploty cestujúcim. Všetky informácie ohľadom cestovania sú zverejnené na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR tu: http://www.mzv.sk/

Prečítajte si tiež:
Dievčatko si samo vybralo outfit na školské fotenie. Tým, čo si obliekla, pobavila svet

Čo je koronavírus

Koronavírusy sú obrovskou skupinou vírusou, ktoré môžu spôsobiť rôzne ochorenia. Od bežného nachladnutia, až po tie závažné. Koronavírusy sú zodpovedné za syndróm náhleho zlyhania dýchania, označovaného aj ako SARS-CoV (Severe Acute Respiratory Syndrome), ako aj za MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome), syndróm, ktorý vyvolával nebezpečné zlyhanie obličiek a pľuc. Svoj názov získali “koronavírusy” na základe toho, že pod mikroskopom ich vzhľad pripomína korunku. Tá sa po latinsky povie corona.

Prejavy ochorenia (klinické príznaky)

Nový koronavírus 2019-nCOV spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu. Ochorenie sa u nakazeného človeka prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, a zápalom pľúc. V prípade komplikácií môže skončiť až úmrtím. Inkubačný čas ochorenia je 14 dní.

Ako sa proti koronavírusu chrániť

Postup je rovnaký, ako pri klasickom respiračnom ochorení či chrípkovej epidémii. Vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí a dodržujte základné hygienické pravidlá. Nezdržujte sa v miestnostiach, ktoré sú preplnené ľuďmi. Neváhajte používať dezinfekciu, pokiaľ ste v kontakte s ľuďmi,ktorí trpia respiračnými problémami.

Prečítajte si tiež:
Nevesty a tetovanie! Ide to vôbec k sebe?
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj MZ
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií