fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máme za sebou najchladnejší apríl za takmer polstoročie. Aký bude máj?

Aj vám sa zdal tohtoročný apríl chladnejší než za posledné roky? Nie ste sami. Uplynulý mesiac aj na Slovensku prepisoval rekordy.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vyplýva to z meteorologického zhodnotenia mesiaca apríl. To už tradične priniesol Slovenský hydrometeorologický ústav.

Ešte prvého apríla to u nás vyzeralo tak, že zo zimného marca preskočíme rovno do leta. Teplota totiž na viacerých miestach vyskočila nad +20 °C. Pripomíname, že podobné teplo, ba teplejšie bolo aj v okolitých krajinách, kde sa aj prepisovali rekordy.

V ďalších dňoch sme však boli viac pod vplyvom studených frontov než tých teplých. Výnimkou neboli ani vpády pôvodom arktického vzduchu.

Apríl tak opäť raz prepisoval rekordy. Aj keď možno nie tak, ako by sme chceli.

Teplota vzduchu

Tohtoročný apríl u nás podľa meteorológov skončil ako teplotne podnormálny, teda studený. V niektorých regiónoch stredného a východného Slovenska miestami až silne podnormálny (veľmi studený).

Odchýlka od priemernej mesačnej teploty vzduch od normálu 1981 – 2010 bola od -2,0 do -2,4 °C. Aj preto bol uplynulý mesiac u nás najchladnejší od roku 1997. Zároveň sa zaradil aj medzi desiatku najchladnejších aprílov od roku 1951.

Čo sa konkrétnych teplôt týka, tak najvyššiu hodnotu zaznamenali na bratislavskom letisku 1. apríla, a to +26,3 °C. Naopak najchladnejšie, mimo hôr, bolo v Oravskej Polhore. V piatok 9. apríla tam teplota klesla na -13,3 °C.

Prečítajte si tiež:
Žena dala ponuku mužovi, ktorý jej ukradol peňaženku. Jej reakcia ho dojala k slzám

Pre zaujímavosť, absolútne najnižšiu teplotu vzduchu namerali 7. apríla na Lomnickom štíte. Ortuť teplomera tam vtedy klesla na -19,0 °C.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií