fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mariusz a Mariam tvoria nádherné obrazy aj napriek svojmu hendikepu. Nikto by nepovedal, ako ich skutočne namaľovali

Máte tip? napíšte nám mailom

Nie všetci máme to šťastie, že sme sa narodili zdraví a môžeme robiť čokoľvek – od športovania až po všetky manuálne činnosti. Sú medzi nami aj takí, ktorí takéto šťastie nemali.

Predstavujeme vám dvoch umelcov, ktorí aj napriek svojmu hendikepu žijú svoje sny a robia to, čo ich baví. Nie, neľutujte ich. Na ľudí, ktorí ich ľutujú, sa začudovane pozrú a zasmejú sa. Akoby tým chceli povedať, že sú celkom normálni, a preto o žiadnu ľútosť nestoja. Je to viac než obdivuhodné. Veríme, že môžu byť inšpiráciou pre tých, ktorí to vzdali. 

Mariusz Kędzierski sa nikdy nevzdáva

Aj napriek svojmu vrodenému hendikepu – chýbajúcej končatine – miluje život a dáva to aj najavo. Ako? Svojimi kresbami, ktoré vďaka precízne prepracovaným detailom a tieňovaniu vyzerajú ako živé. V opačnom prípade ako dokonalé čiernobiele fotografie. 

Zdroj: designyoutrust.com

Mariusz sa na svet pozerá cez výkresy, ktoré jemu a všetkým tým, pre ktorých sú určené (a nielen im) prinášajú radosť. Jeho tvorbu obdivujú ľudia po celom svete. Nečudo, veď aj napriek sťaženým podmienkam tvorí vysoko hodnotné diela, pri ktorých sa, keď ich prezentuje na ulici alebo výstavách, zastaví snáď každý okoloidúci.

Aj keď tento umelec zvládne nakresliť čokoľvek, špecializuje sa najmä na portréty žien bez ohľadu na vek, ktoré sú pre neho veľkou inšpiráciou.

Zdroj: designyoutrust.com
Zdroj: designyoutrust.com
Zdroj: designyoutrust.com
Zdroj: designyoutrust.com
Zdroj: designyoutrust.com

Hendikepom sa život nekončí

„To, že som postihnutý, ešte neznamená, že nemôžem žiť svoj vlastný život. Neznamená to ani to, že musím zabudnúť na svoje sny. Umenie je celý môj život, venujem sa mu už od 7 rokov. Od tej doby som nakreslil viac ako 700 rôznych kresieb, ktoré mi spolu trvali 15 000 hodín. V roku 2013 som dostal cenu ‚Najlepšieho miestneho umelca’ vo Viedni,” priznáva Mariusz.

Zdroj: designyoutrust.com

„Podieľal som sa na výstave v Krakove, vo Viedni, v Oxforde a vo Vroclavi. Kreslil som priamo na uliciach miest, ako Berlín, Amsterdam, Londýn, Paríž, Barcelona, Benátky, Rím či Atény. Prostredníctvom môjho najnovšieho projektu Mariusz Draws som sa snažil inšpirovať všetkých ľudí, aby neváhali a pokračovali v tom, čo majú radi bez toho, aby mysleli na limity. Tie sú iba v našej hlave,” tvrdí. 

Zdroj: designyoutrust.com

https://youtu.be/uflY-lKbI84?t=26

Prečítajte si tiež:
Opäť všetkých dostal. McGregor možno napokon zruší dôchodok a vráti sa

Na svoje nadanie nezanevrela ani druhá umelkyňa, s ktorou sa život taktiež nemaznal. V tomto prípade však za tým bolo čosi úplne iné ako vrodený hendikep.

V nesprávnom čase na nesprávnom mieste

Mariam Paré je maliarka, ktorá sa umeniu venuje od detstva. Jej veľký sen bol, aby sa mu mohla venovať aj profesionálne. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby sa jej jedného dňa nestalo čosi, čo jej navždy zmenilo život. 

Keď mala Mariam 20 rokov, stala sa náhodnou obeťou streľby. Zázrak bol už len to, že prežila, keďže guľka ju zasiahla počas šoférovania priamo do miechy, na základe čoho ochrnula od krku nadol.

Po zranení nedokázala chodiť a aj činnosť rúk mala obmedzenú. Zdalo sa, že sa k maľovaniu už nikdy nevráti. Počas 5-mesačnej rehabilitácie sa musela odznova učiť robiť všetko, čo bolo pre ňu predtým samozrejmosťou.

„Maľovanie bolo jednou z tých vecí, ktoré som sa musela naučiť odznova. Po čase som zistila, že stále môžem maľovať, no iným spôsobom. A tak začala moja nová cesta – maľovanie ústami. Ľudí, ktorí sa venujú rovnakej technike, nie je v mojom okolí veľa, všetko som sa musela naučiť viac-menej sama. Učila som sa na základe vlastných, nie veľmi vydarených kresieb, pričom som uplatnila mnohé z vecí, ktoré som sa naučila ešte pred nehodou,” priznala Mariam.

Zdroj: mariampare.com

Do jej portfólia okrem prírodnej tematiky, zvierat a ovocia patria i obrazy známych osobností, ako Albert Einstein, Frida Kahlo či John Lennon. 

Prečítajte si tiež:
Cvičenie je vášeň aj pre seniorov: Viete, aké rady by mali dodržiavať?
Zdroj: mariampare.com
Zdroj: mariampare.com
Zdroj: mariampare.com

Dnes zastupuje hendikepovaných umelcov a šíri myšlienku, že ak na sebe budete pracovať, nič vás nemôže zastaviť a skôr či neskôr dosiahnete vytúžený cieľ. Nezáleží na tom, aké to bude ťažké.

Mariam niekoľkokrát do roka vystavuje svoje diela v galériách. Pozrieť si ich však môžete aj na jej facebookovskej stránke Mariam Paré Art & Design Facebook.

Zdroj: designyoutrust.comboredpanda.commariampare.comdobrenoviny.sk, facebook.com/Mariam Pare Art

Video: YouTube.com, YouTube.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií