fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte aj Vy vo výrobkoch mikroguličky? Vedci volajú po ich zákaze! Prečo?

Máte tip? napíšte nám mailom

Sprchové gély či kozmetické prípravky mávajú niečo, čo nedá vedcom a ochranárom prírody spávať. Ak sa na ne pozriete pozornejšie,  uvidíte v nich viacero maličkých plastových farebných kúskov. Sú to drobné guličky z plastu, ktoré majú názov Microbeads (mikroguličky). Spôsobujú drhnutie nášho tela a odstraňujú jeho odumreté časti. Nenájdete ich len v sprchových géloch, ale dokonca aj v čistiacich prostriedkoch, rôznych kozmetických tubách na čistenie tváre, či dokonca aj v zubnej paste!

Na prvý pohľad sa zdajú neškodné a bezvýznamné, no bilióny týchto mikroguličiek sa nachádzajú priamo v našej kanalizácii a znečisťujú naše rieky a oceány deň čo deň.

Stephanie Green, ktorý sa týmto problémom zaoberá hovorí:

Čelíme plastovej kríze a ani o tom nevieme! Znečisťujúce látky, akými tieto mikroguličky sú, to je niečo, čo naše čistiarne odpadových vôd nevedia zvládnuť a ich celková výška koncentrácie je obrovská! Tieto guličky majú obrovskú trvanlivosť.

mikroguličky

Zdá sa vám to ako bizarný problém? Tak sa pozrime na výsledok v USA. Nová tamojšia štúdia odhaduje, že až približne 8000000000000 mikroguličiek denne sa v Spojených štátoch dostane do jazier a riek. Ale pozor! až okolo 800000000000000 kusov maličkých mikroguličiek uviazne priamo v čistiarniach odpadových vôd. 

A aký to má dopad? Tak napríklad veľa vodných živočíchov konzumuje práve takéto malé kúsky mikroguličiek, pretože nepoznajú rozdiel medzi korisťou a plastovými guľkami. Okrem toho tento plast môže pôsobiť ako hubka, ktorá je plná toxínov z vody, ktorá potom skočí priamo v rybách a svoju cestu ukončí práve na našich tanieroch.

Prečítajte si tiež:
Nicki Minaj sa vydala! Jej manžel je na zozname sexuálnych delikventov

Autori štúdie spolu s ochranármi prírody vyzývajú k zákazu takýchto mikroguličiek v kozmetických výrobkoch. V súčastnosti už viacero štátov aj v USA zakázalo predaj výrobkov obsahujúcich mikroguličky.

Zdroj: iflscience.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií