Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte aj Vy vo výrobkoch mikroguličky? Vedci volajú po ich zákaze! Prečo?

Sprchové gély či kozmetické prípravky mávajú niečo, čo nedá vedcom a ochranárom prírody spávať. Ak sa na ne pozriete pozornejšie,  uvidíte v nich viacero maličkých plastových farebných kúskov. Sú to drobné guličky z plastu, ktoré majú názov Microbeads (mikroguličky). Spôsobujú drhnutie nášho tela a odstraňujú jeho odumreté časti. Nenájdete ich len v sprchových géloch, ale dokonca aj v čistiacich prostriedkoch, rôznych kozmetických tubách na čistenie tváre, či dokonca aj v zubnej paste!

Na prvý pohľad sa zdajú neškodné a bezvýznamné, no bilióny týchto mikroguličiek sa nachádzajú priamo v našej kanalizácii a znečisťujú naše rieky a oceány deň čo deň.

Stephanie Green, ktorý sa týmto problémom zaoberá hovorí:

Čelíme plastovej kríze a ani o tom nevieme! Znečisťujúce látky, akými tieto mikroguličky sú, to je niečo, čo naše čistiarne odpadových vôd nevedia zvládnuť a ich celková výška koncentrácie je obrovská! Tieto guličky majú obrovskú trvanlivosť.

mikroguličky

Zdá sa vám to ako bizarný problém? Tak sa pozrime na výsledok v USA. Nová tamojšia štúdia odhaduje, že až približne 8000000000000 mikroguličiek denne sa v Spojených štátoch dostane do jazier a riek. Ale pozor! až okolo 800000000000000 kusov maličkých mikroguličiek uviazne priamo v čistiarniach odpadových vôd. 

A aký to má dopad? Tak napríklad veľa vodných živočíchov konzumuje práve takéto malé kúsky mikroguličiek, pretože nepoznajú rozdiel medzi korisťou a plastovými guľkami. Okrem toho tento plast môže pôsobiť ako hubka, ktorá je plná toxínov z vody, ktorá potom skočí priamo v rybách a svoju cestu ukončí práve na našich tanieroch.

Autori štúdie spolu s ochranármi prírody vyzývajú k zákazu takýchto mikroguličiek v kozmetických výrobkoch. V súčastnosti už viacero štátov aj v USA zakázalo predaj výrobkov obsahujúcich mikroguličky.

Zdroj: iflscience.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií