Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Medzinárodný deň Rómov: namiesto predsudkov a nenávisti sa prezentuje množstvo šikovných rómskych študentov

8. apríla oslavujeme Medzinárodný deň Rómov. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva počas celého dňa zverejňuje príklady mladých Rómov, ktorí v živote chcú niečo dosiahnuť.

Informuje o tom teraz.sk.

View this post on Instagram

Svetový deň Rómov, známy aj ako Medzinárodný deň Rómov, je oslavou rómskeho etnika, ktorej cieľom je podpora ľudských práv Rómov, prevencia diskriminácie a poukázanie na problémy, ktorým čelia. Na území dnešného Slovenska žijeme spolu s Rómami už niekoľko storočí, v oblasti spolunažívania sa však stále máme čo učiť. Ako hovorí rómske príslovie ,,V každom človeku na svete je niečo, čo sa od neho môžeš naučiť“, no bez vzájomného rešpektu, pochopenia a podpory môže trvať mnoho ďalších rokov, kým budú v našej krajine Rómovia a iné národnosti žiť vo vzájomnej tolerancii. Všetkým Rómom a Rómkam k dnešnému dňu prajem najmä rovnocenné postavenie v spoločnosti. Verím, že budeme spoločne aj naďalej žiť v krajine, v ktorej si budú môcť Rómovia, ale aj iné menšiny bez obáv spievať vlastnú hymnu. . . . #spolocne #spolu #spolupraca #medzinarodnydenromov #medzinarodnydenromov2019 #denromov #svetovydenromov #internationalromaday #internationalromaniday #romovia #romale #romskeprislovie #usvrk #abelravasz

A post shared by Ábel Ravasz (@abelravasz) on

K téme sa vyjadruje aj prezident

V súvislosti s problematikou tohto etnika prezident Andrej Kiska vo svojom príspevku na sociálnej sieti hovorí o tom, že na Slovensku žije okolo 400 000 Rómov, pričom asi polovica detí zostáva medzi najchudobnejšími vrstvami obyvateľstva. Tento bludný kruh sa podľa neho podarí vyriešiť len vzdelávaním.

View this post on Instagram

RÓMOVIA Ak vám o tom dnes žiaden politik nič nepovedal, nečudujem sa. Body sa na tom nedajú získať, skôr naopak. Preto je istejšie mlčať. Dnes je Medzinárodný deň Rómov. Predošlé roky som v tento deň navštívil priamo obce, školy a projekty, ktoré s Rómami pracujú a dobre sa im darí. Tento rok som sa rozhodol prijať v Prezidentskom paláci rómske deti z Moldavy nad Bodvou a Košíc, ktoré mi zaspievali rómsku hymnu. Bol to pre mňa silný moment. Na Slovensku máme vyše 400 000 Rómov. Z detí, ktoré sa na Slovensku narodia vo vylúčených komunitách, takmer polovica zostane medzi najchudobnejšími celý svoj život. Musíme uťať tento bludný kruh chudoby. Jedinou cestou je vzdelávanie. V mojich správach o stave republiky o tom hovorím rok čo rok. Dá sa to, len treba chcieť a postaviť si túto tému ako prioritu. Politickí lídri si túto tému takmer nevšímajú, vysvetlenie som napísal v úvode. #romovia #denromov #medzinarodnydenromov #hymna #romskahymna #romale #slovensko #prezidentskypalac #andrejkiska

A post shared by Andrej Kiska (@andrejkiska) on

Cieľom Strediska je búrať stereotypy a predsudky voči mladým Rómom. Preto v tejto deň na Facebooku zverejňujú pozitívne príklady študujúcich Rómov, ktorí sú vzorom aj nádejou pre ostatných. 

„Rómovia tvoria na Slovensku druhú najväčšiu národnostnú menšinu. Väčšinová populácia vníma Rómov negatívne a pozerá na nich s predsudkami,“ píšu v popise fotoalbumu.

Vždy som veril, že keď vieš čo chceš a ideš za tým, nezáleží na tom do akých pomerov sa narodíš, pretože každý, kto má…

Zveřejnil(a) Slovenské národné stredisko pre ľudské práva dne Pondělí 8. dubna 2019

Predsudky, systematická diskriminácia a nenávistné prejavy prispievajú k tomu, že sa Rómovia ku svojej etnickej príslušnosti nehlásia. Stredisko vníma diskrimináciu a predsudky o Rómoch ako kľúčový problém, ktorý im bráni pri uplatňovaní širokého rozsahu práv, ako sú napr. právo na zdravie a prístup k zdravotnej starostlivosti, právo na vzdelanie alebo odbornú prípravu na zamestnanie či právo na bývanie a adekvátne životné podmienky.

Tento rok sa Stredisko rozhodlo osláviť Medzinárodný deň Rómov búraním stereotypov a predsudkov o mladých Rómoch.“

Volám sa Patrik Mirga, študujem na Katolíckej univerzite v Ružomberku v odbore špeciálna pedagogika a pedagogika…

Zveřejnil(a) Slovenské národné stredisko pre ľudské práva dne Pondělí 8. dubna 2019

Sociálny fotodokument, v ktorom figurujú rómske deti

Len prednedávnom sme písali o fotografickej výstave a knihe Damnatio memoriae – stratenie pamiatky, o ktorej si viac môžete prečítať tu.

Spolu s fotografiami študentov a pedagógov kniha obsahuje aj osobné vyznania a spomienky z dokumentovania.

Citujeme Magdalénu Tomalovú: Fotiť rómske deti je zážitok. Sú iné. S inou energiou, vášňou do života, s iným smútkom v očiach. No stále sú to deti. A možno ich detstvo je rýchle, ťažšie a život na nich tlačí viac, všetky deti nám darovali úsmev a spomienku. Nakoniec aj slzy…“

Zdroj: Peter Lančarič
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií