fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

MIMORIADNE: Vzniká 28. tropická búrka s menom Eta! To sa ešte v histórii nestalo

V Atlantickej oblasti dochádza k historickej udalosti. Formuje sa tu ďalšia tropická búrka s menom Eta. Na tom by nebolo možno nič výnimočné, keby táto tropická búrka neprepisovala históriu. Prečo je táto búrka výnimočná?

Máte tip? napíšte nám mailom

Niekoľko vedeckých faktov jednoznačne naznačuje, že globálne otepľovanie existuje. S ním sa ohrieva naša planéta, stúpa teplota oceánov a morí a topia sa ľadovce. Práve stúpajúca teplota vody má za následok aj formovanie výrazných a hlbokých tlakových níži, či dokonca búrok.

Tropická búrka, respektíve skôr hurikán začína vznikať vtedy, keď teplota povrchovej vody v oceáne presahuje +26 °C a vplyvom globálneho otepľovania je táto teplota čoraz častejšia. Vďaka tomu je tohtoročná hurikánová sezóna mimoriadne aktívna.

Už na konci leta sa meteorológom minuli všetky mená, ktoré sa dávajú tropickým búrkam v oblasti Atlantiku. Keď sa tak stane, čo sa teda zas tak často nestáva, tak sa začnú používať písmená gréckej abecedy.

Posledné použité písmeno bolo Zéta. Hurikán s menom Zéta už bol výnimočný. Toto meno sa totiž naposledy pridelilo hurikánu na konci decembra v roku 2005, kedy hurikánová sezóna končila. V tomto roku, je však len začiatok novembra a dochádza k zaujímavej udalosti. Nad Karibským morom vzniká 28. tropická búrka, ktorá dostala meno Éta a historické je na tom to, že toto meno sa ešte nikdy v histórii nepoužilo.

Prečítajte si tiež:
Európu čakajú veľmi chladné dni. Miestami bude o 10 °C chladnejšie než je priemer
Snímka obrazovky o
Smerovanie tlakovej níže, zdroj: NHC

Nemôžeme však tvrdiť, že 28. tropických búrok sa v histórii nevyskytlo. V roku 2005 síce tropická búrka, ktorá vznikla v decembri dostala meno Zéta, ale ako sa neskôr ukázalo, mala dostať meno Éta. Zabudlo sa totiž na jednu tropickú búrku, ktorá nedostala svoje meno.

Počas posezónnej reanalýzy a revízie experti z NHC (Národné hurikánové centrum) zistili, že začiatkom októbra v roku 2005 sa v oblasti Azor vytvorila cyklóna, ktorá dočasne splnila charakteristiky tropickej búrky a mala teda dostať aj svoje meno. Trvala však tak krátko, že sa na ňu zabudlo.

Historický tak môžeme tvrdiť, že tento rok vznikla už 28. tropická búrka, čo sa naposledy stalo v roku 2005, ale tohtoročná posledná tropická búrka dostala meno, ktoré sa ešte nikdy v histórii pre pomenovanie tropickej búrky nepoužilo.

Tropická búrka Éta aktuálne silnie nad Karibským morom, južne od Jamaiky a smeruje k pobrežiu Nikaraguy a Hondurasu.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií