Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Moderné pirátstvo: Amerika odklonila zásielku masiek určenú do Nemecka

Berlínske úrady obvinili USA z „moderného pirátstva“. Amerika údajne odklonila zásielku masiek určených pre nemeckú políciu a ponúkla ich iných krajinám. Úrady uviedli, že pri premiestňovaní ochranných prostriedkov z lietadla do lietadla v Thajsku boli masky presmerované priamo na Ameriky. Prezidentka francúzskeho regiónu situáciu opísala ako „hon za pokladom“.

Niet pochýb o tom, že Amerika ovláda trh s neobmedzeným množstvom zdravotníckych potrieb, ktoré v súčasnosti potrebujú všetky krajiny sveta. Berlínske úrady reagovali na nedávnu udalosť, kedy boli ich masky objednané z Číny presmerované do USA. Minister vnútra Andreas Geisel tento čin označil za „moderné pirátstvo“. Zároveň vyzval nemeckú vládu, aby od Washingtonu požadovala tovar späť.

„Toto nie je spôsob, ako zaobchádzať s transatlantickými partnermi. Ani v časoch globálnej krízy by nemali existovať metódy divokého západu,“ prehlásil Geisel. V nemeckých správach sa píše, že masky vyrobil čínsky výrobca pre americkú spoločnosť 3M. V piatok večer však vydala firma nevídané vyhlásenie. „Spoločnosť 3M nemá žiadny dôkaz o tom, že by boli produkty zadržané. 3M nemá žiadne záznamy o objednávke masiek z Číny pre nemeckú políciu,“ vyhlásila americká spoločnosť.

Moderné pirátstvo postihuje viaceré krajiny

Valérie Pécresseová, vplyvná prezidentka francúzskeho regiónu Île-de-France, označila túto udalosť za „hon za pokladom“. „Našla som zásoby masiek, ktoré boli dostupné a Američania, nehovorím o americkej vláde, nás predstihli,“ uviedla Pécresseová. Američania údajne ponúkli trikrát vyššiu sumu a navrhli platbu vopred. „To si nemôžem dovoliť. Míňam peniaze daňových poplatníkov a môžem zaplatiť iba pri doručení, keď skontrolujem kvalitu,“ vysvetlila prezidentka regiónu.

1,5 milióna masiek sa jej napokon podarilo získať iba vďaka francúzsko-čínskym obyvateľom, ktorí žijú v Paríži. Pécresseová dodala, že podobné „pirátstvo“ je v Amerike častou praktikou. Toto prehlásenie potvrdili aj ďalšie dve hlavy francúzskych regiónov, medzi ktorými je lekár a prezident regionálnej rady Grand Est Jean Rottner. „Naozaj musíme bojovať,“ skonštatoval. Na Twitteri prehlásil, že aj jeho objednávka 2 miliónov masiek bola odklonená, i keď o to vôbec nepožiadal. Dodal, že u Američanov je to bežná prax. Francúzske média toto správanie označujú za „vojnu o masky“.

Brazília sa pridala ku krajinám, ktoré kvôli Amerike prišli o dodávku masiek. „Je tu problém s nadmerným dopytom,“ uviedol v stredu brazílsky minister zdravotníctva Luiz Henrique Mandetta.

Moderné pirátstvo: Amerika odklonila čínsku zásielku masiek do Nemecka
zdroj: cnn.com

Amerika má nad ostatnými krajinami nadvládu

Americká spoločnosť 3M, ktorá vyrába masky N95 (všeobecne známe ako respirátory, ktoré poskytujú lepšiu ochranu než bežné chirurgické masky, pozn. red.), v piatok uviedla, že Trump požiadal o zvýšenie zásielok do USA. Americký prezident má okrem toho zabezpečenú dohodu s Čínou, že mu dodá 10 miliónov masiek.

3M ďalej vysvetlila, že dostala zákaz vyvážať masky z Ameriky do Kanady či Latinskej Ameriky. Kanadský premiér Justin Trudeau prehlásil, že Trump týmto krokom robí chybu. Zároveň dodal, že Amerika dováža zdravotné pomôcky okrem iného aj z Kanady. Spoločnosť uviedla, že dopyt vyvoláva „významné humanitárne dôsledky“, ktoré spočívajú najmä v neustálom odkláňaní zásielok s maskami. V boji o masky a iné zdravotnícke pomôcky má Amerika významnú výhodu vo svojej flotile veľkých leteckých dopravcov, čo je trojnásobok veľkosti v porovnaní s Čínou.

Maklér Michael Crotty, ktorý v Šanghaji prevádzkuje módne a dizajnérske štúdio Golden Pacific, povedal, že čínske továrne niekedy premiestnia zákazníkov platiacich najviac na popredné miesta. Moderné pirátstvo evidentne zasahuje hlboko do distribúcie ochranných prostriedkov. Dochádza teda k situácii, pri ktorej dostane masky len ten, kto zaplatí viac ako ostatní. „Je to trh predávajúce. Toto sa často nevyskytuje,“ poznamenal Crotty. Osobné stretnutia naviac často poskytujú kupujúcemu výhody.

Moderné pirátstvo: Amerika odklonila čínsku zásielku masiek do Nemecka
zdroj: YouTube/The List Show TV

Navzájom súperia aj americké štáty

Do „boja o masky“ sa pustili aj americké štáty navzájom. Robert Kraft, americký miliardár a podnikateľ, požičal Boeing 767 massachusettskému guvernérovi Charliemu Bakerovi. Baker sa tak snažil prepraviť 1,2 miliónov masiek z Číny do amerického štátu.

Kraft poznamenal, že v Massachusetts potrebujú masky predovšetkým lekári a zdravotníci. „Aj naďalej budeme vymýšľať spôsoby, ako získať viac ochranných pomôcok, aby naši pracovníci v prvej línií a pacienti zostali v bezpečí. Potrebujeme toho viac, vždy toho potrebujeme viac,“ prehlásil Kraft. Guvernéri štátov sa dozvedeli, že sa nemôžu spoliehať na rýchlo sa míňajúce zásoby, najmä po tom, čo Trump objasnil, že federálna pomoc bude ovplyvnená politickými preferenciami. Chce tak dosiahnuť to, aby boli guvernéri štátov za jeho pomoc „vďační“.

Zdroj The Guardian
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií