fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

20 múzeí, v ktorých vystavujú bizarné exponáty

Máte tip? napíšte nám mailom

Pre nadšencov jedinečných zbierok sme zhrnuli zoznam atraktívnych múzeí s ešte zaujímavejšími exponátmi. Pozrite sa, ktoré z nich bez váhania musíte navštíviť.

Vent Haven Múzeum, Kentucky

Na tomto mieste sa nachádza najrozsiahlejšia zbierka, ktorá sa týka ventriloquiálnych postáv, informuje portál the guardian.com. Pre zaujímavosť, múzeum v minulosti vlastnil William Shakespeare Berger, ktorý kedysi pôsobil na pozícii prezidenta bratstva ventriloquistov. Podľa wikipédie je ventriloquist osoba, ktorá dokáže meniť svoj hlas tak, že sa zdá, akoby ho vydával niekto iný, napríklad figurína.

Výstava Stanleyho Kubricka, Barcelona, Londýn

Zorganizovaná v Barcelone a neskôr v Londýne zachytáva atmosféru jeho šokujúcej filmovej tvorby. Účastníci počas prehliadky zažijú kompletné filmové premietanie, ktoré sprevádzajú zaujímavé kostýmy z audio a video produkcie. Návštevníci výstavy sa môžu tešiť aj na predvedenie filmovej techniky, kamier a dokumentov. Medzi Kubrickove významné filmové skvosty patria filmy ako 2001: Vesmírna odysea, Mechanický pomaranč, Spaľujúca vášeň a iné.

Záber z unikátneho filmu Spacce Odysey.
Záber z unikátneho filmu 2001: Vesmírna odysea. Zdroj: Twitter.com

Múzeum nevábne vyzerajúceho jedla, Malmö vo Švédsku

Hoci výstava “dobrôt” nemá dlhoročnú tradíciu, priaznivci exotického jedla sa na nej pokochajú mnohými špecialitami. Rôznorodosť jedla potvrdzujú chrumkavo naservírované jedlá z viacerých krajín. Medzi jedálnymi chodmi kraľujú žalúdky, islandský žralok či pečené morčatá z Peru. Jedinečnú výstavu plnú nevšedného jedla vytvoril Samuel Weston, ktorý v rámci prehliadky ponúka pre odvážlivcov možnosť ,,nevábne“ jedlo ochutnať.

Výstava jedla priamo na tanieri.
Výstava jedla priamo na tanieri. Zdroj: Twitter.com

Múzeum čarodejníctva a mágie

Praktické ukážky z oblasti britskej mágie uvidíte priamo v menšom múzeu v blízkosti prístavu. V jeho ,,komnatách“ sa  nachádza najrozsiahlejšia zbierka okultných exponátov na celom svete. Okrem tajomných elixírov a talizmanov tu nájdete viaceré magické suveníry slávnych osobností a čarodejníc spred stoviek rokov.

Staré divadlo opery, Londýn

Najstaršie divadlo v Európe je charakteristické stiesnenou architektúrou v podobe úzkeho schodiska stavaného do tvaru špirály. Divadlo sa nachádza v podkroví kostola zo začiatku 18. storočia. Zaujímavosťou je, že sa využívalo na predvedenie opery a pre bylinkárske účely lekárnikov. V súčasnosti sú tu ešte stále umiestnené drevené stoly, na ktorých študenti sledovali, ako sa vykonávali operácie.

Chcete sa naučiť niečo z histórie?
Chcete sa naučiť niečo z histórie? Zdroj: Twitter.com

Múzeum dentálnej hygieny, Londýn

Pri pohľade na zbierku exponátov zo 17. storočia uvidíte v Marylebone skvosty, akými sú starodávne zubné kreslá či protézy. Obľubujete skôr tvrdšiu techniku? V zbierke z viac ako 30 000 kusov nájdete vŕtačky, zubné kefky aj prostriedky na mučenie.

Múzeum Pitt Rivers, Oxford

V tomto múzeu sa nachádzajú neuveriteľné tsantsas, hlavy z oblasti medzi Peru a Ekvádorom. Kmene uctievajúce štýl tsantas verili, že vďaka týmto hlavám dokážu využiť silu nepriateľov. Momentálne je múzeum v kontakte s inými komunitami, aby spoločne a citlivo zaobchádzali s podstatou tohto rituálu.

https://www.instagram.com/p/BYLA_64l9Su/

Múzeum lovcov a anatómie, Glasgow

V gotickej budove sídli najstaršie múzeum v Škótsku. Anatomické múzeum založil lekár Wiliam Hunter, aby v ňom zhromaždil zbierku anatomických, patologických exponátov, spolu so suvenírmi z oblasti zoológie. V oddelení anatómie sú umiestnené lekárske prístroje aj s kostrami a kresbami.

Lovecké artefakty len na jedinom mieste.
Lovecké artefakty len na jedinom mieste. Zdroj: Twitter.com

Múzeum mučenia, Amsterdam

Malé holandské múzeum je plné zla a bolesti. Pozdĺž tmavých chladných uličiek môžu návštevníci múzea vidieť najbrutálnejšie mučiace nástroje. Mučiace praktiky sa používali na donútenie podozrivých k vypovedaniu. Zákonodarcov napríklad trýznili drvičom lebiek a skrutkami. Múzeum vzniklo v roku 1988 pre informovanie verejnosti o mučení a o práci Amnesty International / ľudské práva.

Micropia, Amsterdam

Už z názvu je zrejmé, že múzeum sa zaoberá existenciou mikróbov. Údajne ich má ľudský organizmus v sebe viac ako sto tisíc miliárd. Múzeum verí v myšlienku vzdelávania verejnosti v oblasti mikrobiológie cez rôzne zaujímavé exponáty.

Múzeum klaunov, Lipsko, Nemecko

Múzeum zahŕňa viac ako 3000 bábok spolu s plagátmi, článkami z novín a darčekov od iných klaunov, ktorí kedysi múzeum navštívili.

View this post on Instagram

#Ooh0

A post shared by Lucy Steggals (@lucy_tsm) on

Catacombe dei Cappuccini, Palermo, Sicília

V katakombe sa nachádza najrozsiahlejšia zbierka mumifikovaných vecí na svete. Kapucíni boli v minulosti mumifikovaní prirodzenou cestou a odvtedy, čo sa v 16. storočí našli dôkazy mumifikácie, objavitelia sa rozhodli vystaviť ich v novom úkryte. Záujemcovia tak môžu preskúmať až päť podzemných chodieb, v ktorých sú múmie uložené.

Múzeum vlasov, Turecko

Múzeum v Turecku je zaujímavé historickým príbehom jeho vzniku. V roku 1979 ho založil hrnčiar Chez Gallipo. Povráva sa, že jeho kamarát bol smutný kvôli tomu, že musí odcestovať. Preto dostal od kamarátky na pamiatku prameň jej vlasov. Od tohto momentu ženy z celého sveta, ktoré múzeum navštívia, tu zanechajú hŕstku vlasov.

HR Giger múzeum, Švajčiarsko

Múzeum HR Giger je zaujímavé tvorbou umelca HR Gigera. Po Gigerovi sú tu zhromaždené exponáty pochádzajúce z čias od šesťdesiatych rokov až do súčasnosti. Lákajú vás obrazy, sochy vo futuristickom štýle? Alebo skôr historický nábytok?

https://www.instagram.com/p/BLiJjQtB5-4/

Froggyland, Split, Croatia

V Chorvátsku sa môžete potešiť pohľadom na stovky obojživelníkov alebo iných tvorov.

Múzeum nevydarených vzťahov, Záhreb a LA

Zbierka znázorňujúca rozvrátené vzťahy sa nachádza práve v Chorvátsku. Prispievatelia z rôznych krajín posielajú do múzea rôzne fyzické predmety aj digitálne nahrávky. Možno z dôvodu, aby eliminovali svoje spomienky na vzťah s ex partnermi.

View this post on Instagram

Today, the Museum of Broken Relationships, Los Angeles, is exploring alternative venues and is in its final week of operations at its current Hollywood location. It will close its doors in Hollywood at 6pm on Wednesday, November 22, 2017. . After a successful year & a half at the center & heart of Hollywood, the Museum of Broken Relationships is looking for a new location which will permit it to offer a more dynamic and intimate experience. . We appreciate being so graciously welcomed into the Hollywood community as we brought the Museum to Los Angeles for the first time. We are excited about the future of the Museum in Los Angeles. . “I sincerely thank all our donors who were brave enough to share their stories and hearts and inspire so many, all of our collaborators who challenged and supported us, and to every single visitor who not only attended, but supported and motivated us. Most of all I would like to thank John B. Quinn our Los Angeles founder, who had the incredible vision to bring this amazing museum to Los Angeles and without whom this would not be possible,” said Director Alexis Hyde. “We are humbled by all of the amazing positive feedback we’ve received in our incredible time in this space, and hope to continue to bring catharsis and comfort to broken hearts to the people of Los Angeles.” . Please stay tuned to our social media @brokenshipsla for updates and news.

A post shared by Museum Of Broken Relationships (@brokenshipsla) on

Múzeum Mütter, Philadelphia, Pennsylvania

Vlastníte doma sochu ukážkovej kostry? Darovať ju môžete do múzea Mütter, kde je vystavený okrem lebiek a kostí aj Einsteinov mozog spolu s anatomickými exponátmi pochádzajúcimi z rôznych historických čias.

Dom na RoThe House on the Rock, Wisconsinck, Wisconsin

Extravagantná budova plná mnohých miestností, záhrad a ulíc v štýle z roku 1940, bola pôvodne postavená len pre víkendový oddych kráľa architekta Alexa Jordana jr. Múzeum je obohatené viac ako 294 zvieratami. Výstavná zbierka pozostáva z kúskov, akými sú billboardy, modely vlakov či áut.

Parazitologické múzeum, Tokyo

V tomto malom mestskom múzeu sa nachádza viac ako 60 000 exemplárov parazitov. Zaujímavé je, že v múzeu nájdete až 5000 kníh, ktoré sa týkajú oblasti parazitológie.

Nimhans Brain Museum, Bengaluru, India

Múzeum ponúka pre návštevníkov možnosť dotknúť sa mozgu pochádzajúceho z ľudského organizmu. Na návštevníkov múzea čakajú stovky kusov. Niektoré z nich nájdeme v podobe plátkov, iné sú zabalené do plastu. Ďalšie znázorňujú, ako to vyzerá, keď telo napadne pásomnica.

Zdroj: the guardian.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií