fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najčastejšie príčiny dopravných nehôd na Slovensku

Zaujíma vás, čo je najčastejšou príčinou dopravných nehôd na Slovensku? Nepozornosť, neskúsenosť aj podcenené počasie. Príčin dopravných nehôd je veľa. Ktoré sú tie najčastejšie u nás?

Máte tip? napíšte nám mailom

Rok 2019 bol čo sa počtu dopravných nehôd týka síce o niečo lepší, než ten predchádzajúci, no číslo sa blíži takmer 14 tisícom dopravných nehôd za rok. Každoročne však nehodovosť u nás klesá a zdá sa, že vodiči sú zodpovednejší. Alebo sa zľakli vysokých cien za náhradu škody, ktorú spôsobia. Suma sa totiž bez povinného zmluvného poistenia môže vyšplhať na sto tisíce eur. Napriek tomu, že máme zodpovednejších vodičov, stále sa tu opakujú faktory, ktoré zapríčiňujú dopravné nehody.

Telefonovanie za volantom

Neresť mnohých vodičov je stále telefonovanie za volantom. Dnes je už podľa zákona zakázané mať počas šoférovania mobil v ruke a telefonovať môžete len pomocou hands-free sady. Ale stále je to jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd na Slovensku. Telefón v nich zohráva úlohu až v polovici prípadov.

Príliš rýchla jazda

Prekročenie rýchlosti je tiež jedným zo zlozvykov nielen slovenských vodičov. Každý sa niekam ponáhľa a obmedzenie rýchlosti na mnohých úsekoch cesty nedodržujú. No človek, ktorý takéto značenia nerešpektuje zbytočne ohrozuje život seba aj ostatných. Preto buďme ohľaduplní a dodržiavajme maximálnu povolenú rýchlosť kdekoľvek sme, nech už je to mesto alebo diaľnica.

Prečítajte si tiež:
Fascinujúce VIDEO: Evolúcia ľudskej tváre v jednej minúte

Komplikácie na križovatkách

Križovatky sú tiež častou slabinou. Najmä u mladých a menej skúsených vodičov je nesprávna jazda cez križovatku problémom. Nie nadarmo je tak na treťom mieste medzi najčastejšími príčinami dopravných nehôd. Pozorne sledujte značky a spomeňte si na pravidlá dopravnej premávky ohľadom križovatiek.

Pozor na cyklistov a chodcov

Aby sme neboli zlí len na vodičov, svoj podiel na dopravných nehodách majú aj cyklisti a chodci. Tí sú často zle viditeľný, najmä vo večerných a nočných hodinách. Cyklisti bez reflexných prvkov sú pre vodiča na ceste neviditeľný. Chodci tak isto, najmä vtedy, keď prechádzajú cez prechod, alebo aj mimo neho, na neosvetlenom úseku a nemajú na sebe reflexné prvky. A keď k tomu pridáme tmavé oblečenie, o nehodu je postarané.

Tak keď budete nabudúce sadať za volant, buďte pozorný a jazdite podľa predpisov. Dávajte si na cestách pozor a majte v poriadku všetky povinné poistenia aj výbavu auta.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií