fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Že študovať sa dá len do 30-tky? Omyl! Najstarší študent má u nás 77 rokov

Máte tip? napíšte nám mailom

Bratislava 31. mája (TASR) – Na Slovensku navštevuje dennú formu štúdia na vysokých školách viac ako 76 ľudí vo veku nad 55 rokov. A najstarší denný študent má pritom 77 rokov. 

Nikto nie starý na vzdelávanie. Potvrdzujú to aj naši dôchodcovia. Vo vekovej kategórii od 55 do 60 rokov ministerstvo eviduje 61 študentov denného štúdia. Nad 60 rokov, veku blížiacemu sa dôchodku, eviduje 15 študentov denného štúdia.

Každý študent denného štúdia na vysokej škole bez ohľadu na vek je držiteľom preukazu ISIC, prostredníctvom ktorého má nárok na zľavy na viac ako 150.000 miestach vo svete.

Ľudia do 60 rokov navštevujú rozličné odbory štúdia – od zdravotníctva, psychológie, filozofie, pedagogiky. Aktuálne medzi najčastejšie odbory vzdelávania študentov nad 60 rokov patrí teológia.

Na univerzitách tretieho veku študuje takmer 8000 ľudí. Zdroj: pexels.com

Podľa rezortu školstva navštevujú napríklad Univerzitu Komenského v Bratislave, Katolícku univerzitu v Ružomberku, Trnavskú univerzitu, Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave a Univerzitu Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Štúdium má svoje výhody

Okrem kontaktu s mladou generáciou a získania nových vedomostí prináša tento typ štúdia aj ďalšie výhody. „Každý študent denného štúdia na vysokej škole bez ohľadu na vek je držiteľom preukazu ISIC, prostredníctvom ktorého má nárok na zľavy na viac ako 150.000 miestach vo svete,” uviedol pre TASR obchodný riaditeľ združenia CKM SYTS Vladimír Jedlička, ktoré na Slovensku vydáva okrem iných aj preukazy ISIC (International Student Identity Card). Podľa jeho slov študentov, ktorí majú viac ako 26 rokov, je približne päť percent.

Prečítajte si tiež:
Jasmina vyšla s pravdou von: Meno Sanel som vybrala ja, nie Rytmus!

Takmer 8000 študentov na univerzitách tretieho veku

Denná forma štúdia je menej bežná v porovnaní so vzdelávaním na univerzitách tretieho veku. Tu aktuálne študuje takmer 8000 študentov, kde veková skupina 65 rokov a viac tvorí takmer 59 percent poslucháčov. Podmienkou štúdia je dosiahnutie vekovej hranice minimálne 45 rokov.

Jedným z rozdielov oproti štúdiu na univerzite tretieho veku je vekový priemer, keď najväčšie percento študujúcich tvoria ľudia do 30 rokov. V akademickom roku 2018/2019 študovalo na 17 univerzitách tretieho veku, ktoré sú členmi Asociácie univerzít tretieho veku na Slovensku, 7934 študentov starších ako 45 rokov, pritom 87 percent z nich boli ženy.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií