fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nový vek vesmírnej turistiky! Sleduj VSS Unity na novej základni

Pre veľmi bohatých by sa turistické zájazdy do vesmíru mohli stať vhodným spôsobom, ako míňať peniaze. Sleduj SpaceShipTwo a VSS Unity v akcii!

Máte tip? napíšte nám mailom

Spoločnosti SpaceX alebo Blue Origin majú tendenciu získať najviac pozornosti médií v oblasti kozmického cestovného ruchu. Firma Virgin Galactic však tiež nezaháľa a pracuje na vlastnom systéme, ktorý môže poskytnúť platiacim zákazníkom nezabudnuteľný zážitok.

S cieľom odštartovať svoj prvý let do vesmíru už v júni 2020, spoločnosť Virgin Galactic práve premiestnila svoje nosné lietadlo do ústredia v Novom Mexiku. Na mieste je už aj kozmická loď VSS Unity. Lietadlo VMS Eve, ktoré predtým malo svoj domov v kalifornských výrobných halách, vynesie Unity v prvej fáze cesty.

Virgin Galactic uvádza, že trojhodinový let dokáže nielen vyniesť VSS Unity do vysokých nadmorských výšok a nízkych teplôt, ale slúži tiež ako výcvikový stroj pre pilotov. Tím pracuje na projekte vesmírneho cestovného ruchu od roku 2004. V roku 2014 utrpelo úsilie vážnu ranu, keď jeden z pilotov pri testoch zahynul. Po období preskúmania a reflexie sa spoločnosť Virgin Galactic vrátila na scénu zanedlho s novým strojom. Prvé úspešné skúšobné lety VSS Unity na hranici vesmíru sa uskutočnili v roku 2018.

Prečítajte si tiež:
Knižnica v hre Minecraft bojuje proti cenzúre

Posledné testy Unity

Miesto vo vesmírnom plavidle na 90 minút cesty vás vyjde približne 250 tisíc dolárov. Skúsenosť zahŕňa dopravu nosným lietadlom na oblohu a príchod Unity ku všeobecne dohodnutej hranici, kde oficiálne začína vesmír. Okrem úchvatných panorám zažijete aj krátke obdobie beztiažového stavu predtým, ako sa vrátite na Zem. Hovorca Virgin Galactic tvrdí:

„Chceme prevádzkovať rad vozidiel z viacerých miest, aby vyhovoval požiadavkám rastúcej komunity cestovateľov vesmírom. Takisto prepravovať cestujúcich do hotelov a vedeckých laboratórií obiehajúcich okolo Zeme alebo poskytnúť transkontinentálny servis.“

Po posledných fázach testov sa tím sústredí na raketové testovacie lety, aby potvrdil pripravenosť Unity na prvé komerčné lety. Ako bolo uvedené, spoločnosť Virgin Galactic nie je jediná, ktorá sa chystá rozšíriť kozmický cestovný ruch. Blue Origin šéfa Amazonu Jeffa Bezosa vyvíja raketový systém na opakované použitie s rovnakým cieľom a víziou 10-minútových letov vesmírom. Medzitým Elon Musk a SpaceX má v pláne vyslať japonského miliardára a osem umelcov na cestu na Mesiac a späť, pravdepodobne v roku 2023.

Prečítajte si tiež:
Nočná mora obetí stalkerov: Nová aplikácia na rozpoznávanie tváre
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Galactic

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií