fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ozbrojené sily Sýrskej republiky, použili na vykonanie útokov chemické zbrane

Slovenská republika víta zverejnenie prvej správy Vyšetrovacieho a identifikačného tímu (IIT) Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW), podľa ktorej sú za vykonanie útokov chemickými zbraňami v Sýrii v marci 2017 zodpovedné ozbrojené sily Sýrskej arabskej republiky.  Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Máte tip? napíšte nám mailom

Rezort diplomacie uviedol, že SR odsudzuje tieto útoky a potvrdzuje svoju principiálnu pozíciu, že použitie chemických zbraní kýmkoľvek, kdekoľvek a za akýchkoľvek okolností je neprípustné a v rozpore s medzinárodným právom. „SR vyjadruje svoju plnú podporu a dôveru v profesionálnu a nestrannú prácu OPCW, vrátane činnosť IIT, ktorého návrh na vytvorenie v roku 2018 kosponzorovala. Zároveň odsudzujeme snahy spochybňovať činnosť a zdiskreditovať zistenia OPCW,“ uviedol tlačový odbor.

Správa IIT OPCW podľa tlačového odboru MZVaEZ SR konštatuje, že v dňoch 24.

25. a 30. marca 2017 zhodili sýrske armádne lietadlá letecké bomby naplnené sarínom a chlórom na južnú časť mesta Ltamenah, vrátane budovy nemocnice.

OPCW tvrdí, že ,,existujú opodstatnené dôvody veriť, že vykonávatelia chemického útoku v roku 2017 v meste Latamna použili sarín a chlór ako chemickú zbraň, pričom išlo o jednotlivých príslušníkov sýrskych vzdušných síl (SAF)”. Ide o prvý prípad, kedy táto medzinárodná inštitúcia explicitne obvinila Sýriu z útokov chemickými zbraňami, pričom vyhlásila, že sily sýrskeho prezidenta Bašára Asada v roku 2017 trikrát použili bojové látky sarín a chlór.

V Sýrií zomrelo 380.000 ľudí

Od vypuknutia ozbrojeného konfliktu v Sýrii pred deviatimi rokmi tam zomrelo už vyše 380.000 ľudí. Na prímerí sa v Moskve dohodli prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. Prímerie zastavilo začiatkom marca po troch mesiacoch ofenzívu sýrskej armády a jej spojencov na pozície protivládnych povstalcov.

Prečítajte si tiež:
Hollywoodska smotánka na Youtube: Zac Efron je tam len pár dní, no jeho videá už sledujú milióny

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií