fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Platforma Facebook má na krku škandál! Prečo ju žaluje Austrália?

Ďalšia žaloba? Platforma Facebook má problém, ktorý opäť vyplýva zo známeho škandálu Cambridge Analytica. Austrálska komisárka pre informácie podala návrh na začatie súdneho konania proti gigantovi sociálnych sietí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Gigant je obvinený zo zverejnenia osobných údajov státisícov používateľov, čo je porušením nielen austrálskych zákonov na ochranu súkromia. Kancelária komisárky pre informácie pracuje na vyšetrovaní tejto záležitosti už dva roky. Požaduje, aby platforma Facebook zaplatila pokutu vo výške 1,7 milióna austrálskych dolárov, čo znamená 1,02 milióna eur.

Jadrom prípadu je prieskumný nástroj This Is Your Digital Life, teda anketa, ktorá bežala na sieti. V rokoch 2014 a 2015 osobnostný kvíz zbieral údaje od nič netušiacich používateľov, ktoré boli následne zdieľané so spoločnosťou Cambridge Analytica. Londýnska konzultačná firma Cambridge Analytica neoprávnene narábala so získanými osobnými údajmi účtov Facebooku na ovplyvnenie volebných výsledkov a rozosielala výzvy „choď voliť“ takým, ktorí spĺňali profil požadovaného voliča. Údaje obsahovali mená, e-mailové adresy, miesta bydliska, dátumy narodenia, informácie o priateľoch, obľúbené stránky a správy. Austrálska komisárka Angelene Falková hovorí:

„Facebook má predvolené nastavenia, ktoré uľahčujú zverejňovanie osobných informácií vrátane citlivých informácií na úkor súkromia.“

Počet Austrálčanov, ktorých sa problém týkal, bol malý v porovnaní s globálnym dosahom, kde odhad hovoril o zásahu 87 miliónov používateľov. Facebook neposkytol informácie o tom, ktorých austrálskych účtov sa to konkrétne dotklo.

Prečítajte si tiež:
Odfotil plačúce dievča na hranici: Videl som strach v ich očiach, hovorí autor najsilnejšej fotografie roka

V reakcii sieť uvádza, že vykonala zmeny s cieľom zlepšiť súkromie a umožniť používateľom väčšiu kontrolu nad údajmi. Podľa vyhlásenia sa mali udiať „veľké zmeny“, ktoré vznikli na základe konzultácií s medzinárodnými regulačnými orgánmi a vývojármi aplikácií.

„Vybudovali sme špičkové kontroly, ktoré pomáhajú ľuďom chrániť a spravovať ich údaje.“

Tak reagovala platforma Facebook pre agentúru Reuters. Iné štáty takisto podnikli voči Facebooku kroky za úlohu v škandále, vrátane vyrovnania vo výške 5 miliárd dolárov medzi spoločnosťou a Federálnou obchodnou komisiou USA a pokuty od britského informačného komisariátu. V každom prípade platforma Facebook môže vnímať takéto postihy za veľmi slabé a naďalej pracovať sofistikovanejším spôsobom.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Australian Government Reuters Mediálne Etrend
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií