fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci si lámu hlavy: Pomôže príchod horúcich dní zabiť koronavírus?

Epidemiológovia budú počas nasledujúcich dní sledovať aj zmeny, ktoré súvisia s počasím a epidémiou zvanou koronavírus.

Máte tip? napíšte nám mailom

S príchodom jari sa síce nestratia bezpečnostné opatrenia či hygienické návyky, ktoré si museli osvojiť viaceré krajiny, no ľudí to už automaticky bude lákať von aj napriek tomu, že budú platiť prísne opatrenia. Niektorí lekári sa však zhodujú v tom, že ľuďom neprospieva pobyt v domácnosti a že aspoň niekoľkominútové prechádzky môžu podporiť bodovanie imunitného systému a predchádzanie mnohých chorôb. Situácia s koronavírusom je však vážna a aj napriek prichádzajúcim horúcim dňom si vedci lámu hlavu, či práve letné dni nepomôžu odvrátiť pandémiu.

Pomôžu teplé dni zabiť koronavírus?

Vedci sa domnievajú, že teplé počasie by mohlo priniesť nový pohľad na vírus tým, že preukáže, či reaguje na nástup jari. Chrípkové epidémie majú tendenciu vymiznúť po skončení zimy. Môže však slnečné žiarenie podobne ovplyvniť správanie koronavírusu a jeho šírenie? Je to kľúčová otázka a epidemiológovia budú pozorne sledovať zmeny.

Počiatočné štúdie iných koronavírusov – bežných odrôd, ktoré spôsobujú prechladnutie v Spojenom kráľovstve – naznačujú sezónny charakter, pričom vrcholy sa vyskytujú počas zimy a na jar miznú. Je zaujímavé, že tieto vrcholy majú tendenciu sa časovo zhodovať s prepuknutím chrípky. Naopak, v lete sa zdá, že sa prenáša iba malé množstvo koronavírusu.

Prečítajte si tiež:
Pribudlo 100 nových prípadov COVID-19. Najviac ich je z okresu Senec

Vedci z University College London uverejnili minulý týždeň kľúčovú štúdiu o bežných koronavírusoch – HCoV-NL63, HCoV-OC43 a HCoV-229E. Analýzou vzoriek zozbieraných pred niekoľkými rokmi zistili vysoké miery koronavírusových infekcií vo februári, zatiaľ čo v lete boli veľmi nízke.

koronavírus, vedci
Vedci budú počas nasledujúcich dní sledovať aj zmeny počasia. Zdroj: Pixabay

Vírus sa môže vrátiť

Vedúci autor štúdie, Rob Aldridge, však o tomto zistení hovorí veľmi opatrne.

“V lete sme mohli vidieť pokračujúce, ale nižšie hladiny prenosu koronavírusu, ale v zime sa to môže zvrátiť, ak v tom čase bude stále veľká náchylná populácia,” uviedol.

Príchod jari však neovplyvňuje iba správanie vírusu. Vedci tiež zdôrazňujú, že spôsobuje zmeny v imunitnom systéme človeka.

“Náš imunitný systém vykazuje denný rytmus, ale menej známe je to, ako sa to líši od sezóny k sezóne,uviedla imunologička Natalie Riddell na Surrey University.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií