Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Potenie nemusí byť trápenie: Vieme, čo ho vyvoláva a ako s ním účinne bojovať!

Horúčavy, ktoré nás potrápili toto leto na maximum, sa odrazia aj na organizme. Potíme sa a je to cítiť. Kedy môžeme hovoriť o normálnom a kedy o nadmernom potení? Čo ho vyvoláva a ako proti nemu bojovať? 

V tomto článku sa dozviete:

  • čo je to potenie a ako vzniká,
  • aký je rozdiel medzi prirodzeným potením a nadmerným potením,
  • hlavné príčiny a faktory potenia,
  • ako ho riešiť.
Zdroj: zivot.pluska.sk

Čo je potenie a ako vzniká?

Potenie je normálna a zdravá telesná funkcia, začínajúca už niekoľko mesiacov po narodení. Potíme sa najmä preto, aby sme sa ochladili, čo je proces zvaný termoregulácia. Náš mozog pošle signál viac ako 3 miliónom žliaz v našom tele a uvoľní pot (čistú tekutinu, ktorá sa skladá z vody, solí a bielkovín). Postupným odparovaním tejto tekutiny z našej pokožky sa znižuje telesná teplota.

Potenie (perspirácia) je prirodzená fyziologická reakcia organizmu na vyššiu teplotu alebo fyzickú aktivitu.

Pot navyše z tela odvádza škodlivé látky a zároveň na ňom vytvára vlastný ochranný filter proti UV žiareniu. Potrebu po ochladení organizmu môže vyvolať napríklad vysoká teplota vzduchu, fyzická aktivita, choroba sprevádzaná horúčkou alebo tiež stresová situácia.

Zdroj: pexels.com

Akonáhle tieto faktory na telo prestanú pôsobiť, zmizne aj potenie – v takom prípade ide o úplne prirodzenú reakciu.

Množstvo potu, ktoré telo vylučuje, sa u jednotlivých osôb značne líši. V priemere to býva medzi 0,1 l a 1 l denne.

Rozdiel medzi prirodzeným potením a nadmerným potením

Nadmerné potenie (veľké množstvo potu bez zrejmého dôvodu) sa nazýva hyperhidróza.

K dispozícii je široká škála chirurgických a nechirurgických riešení, ktoré sa líšia nákladnosťou, vedľajšími účinkami a dobou ich účinnosti. Väčšina z nich pôsobí na nervy, ktoré stimulujú potné žľazy.

View this post on Instagram

Nadmerné potenie (hyperhidróza) je ochorenie, ktoré zvyčajne začína v mladosti a bez liečby sprevádza človeka trpiaceho týmto problémom počas celého života. Hyperhidróza môže byť lokalizovaná alebo, v prípade prílišného potenia na rozsiahlejšej časti tela, generalizovaná. Pokiaľ je potenie sústredené na jednom mieste (podpazušie, dlane, tvár, chodidlá) ochorenie nazývame fakálna hyperhidróza. . . . #hospital #primadopo #vorundnacher #chirkozmedicalclinic #bratislava #slovensko #cesko #slovakia #beforeandafter #predapo #estetickamedicina #pery #sexipery #sexypery #zvacseniepier #slovakwoman #slovenkysunajkrajsie #chirkoz #bratislava #dokonalost #plasticsurgery #beforeandafter #plastickachirurgie #plastickachirurgia #zvacseniepier #krasa #slovakgirl #czechgirl #slovenka #botox

A post shared by Chirkoz Medical Clinic (@chirkoz_medical_clinic) on

Objavuje sa v dôsledku poruchy funkcie autonómneho nervového systému. Jej najčastejšou príčinou je dedičnosť, potom ide o hyperhidrózu primárnu. O sekundárnej hyperhidróze hovoríme v prípade, že za jej vznikom stoja niektoré vonkajšie vplyvy alebo zdravotné stavy. Medzi najčastejšie patrí: zvýšená funkcia štítnej žľazy, infarkt, menopauza, obezita a iné.

Hlavné príčiny a faktory potenia

Iné faktory ako drogy, alkohol, nikotín a káva, rovnako ako korenené alebo veľmi horúce jedlá, môžu tiež ovplyvniť to, ako veľmi sa potíme. To, že sa potíme v noci, nie je nič neobvyklé, zväčša za to môže prekúrená miestnosť, príliš hrejivé a nepriedušné lôžkoviny alebo teplé nočné oblečenie. Na vine môže byť aj začínajúca choroba, kedy sa telo bráni zvýšenou teplotou, konzumáciou určitých potravín alebo nápojov (najmä alkoholických), užívanie niektorých medikamentov alebo tiež psychický stav.

Zdroj: pluska.sk

Ak však ani jedna z týchto príčin na vaše nočné potenie nesedí, je nutné zbystriť pozornosť a informovať o svojom stave lekára. Ochorení, ktorých sprievodným javom býva nadmerné potenie, je veľa. Napríklad: nádorové ochorenia, tuberkulóza, AIDS, poruchy štítnej žľazy, zvýšený krvný tlak, kardiovaskulárne ochorenia alebo tiež neurologické poruchy.

Potenie môžu vyvolávať aj tieto ďalšie faktory:

  • horúce prostredie,
  • pohyb a fyzická aktivita,
  • silné emócie, vrátane stresu,
  • horúce alebo pikantné jedlá,
  • vedľajšie účinky liekov alebo pooperačné stavy,
  • choroba, keď naše telo bojuje s infekciou alebo horúčkou,
  • hormonálne zmeny, ako sú menopauza, tehotenstvo, menštruácia alebo puberta,
  • klíma,
  • niektorá metabolické ochorenia (diabetes mellitus, poruchy funkcie štítnej žľazy).
Zdroj: zivot.pluska.sk

Ako potenie riešiť?

Ak vás trápi prirodzené potenie, môžete vyskúšať:

  • deodoranty – obsahujú látky, ktoré buď absorbujú baktérie vytvárajúce zápach (proces označovaný bakteriostáza) alebo redukujú ich premnožovanie: antiseptiká znižujú množstvo baktérií a vytvorenie kyslého pH na povrchu kože spomaľuje rast baktérií. Prostredníctvom týchto účinných látok dezodoranty znižujú tvorbu telesného pachu. Dezodoranty však nemajú významný vplyv na množstvo vylúčeného potu. Mnoho dezodorantov obsahuje tiež parfumácie, ktoré prekryjú nepríjemné pachy.
  • antiperspiranty,
  • anticholinergiká – lieky, ktoré výrazne znížia činnosť potných žliaz.
  • botulotoxín – ten dokáže účinne zastaviť potenie, avšak len v mieste aplikácie a vydrží maximálne pol roka.
  • Iontoforéza – čiže liečba elektrickým prúdom alebo laserová terapia. Obe metódy účinne zastavia potenie, no počítajte s tým, že nie sú najlacnejšie.

Čo okrem potu spôsobujú slnečné lúče? Toto by ste (možno) nečakali.

Zdroj: mojalekaren.sk, eucerin.sk, rexona.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií