Povinné zmluvné poistenie: 7 najdôležitejších vecí, ktoré by mal poznať každý vodič
Tisícové škody po autonehodách sú bohužiaľ každodennou realitou. Ľahko sa môže stať, že vaša peňaženka odrazu bude zívať prázdnotou. Vyhnite sa tomu s povinným zmluvným poistením. Pripravili sme pre vás zoznam vecí, na ktoré by ste mali myslieť pred jeho uzatvorením.
Ako funguje povinné zmluvné poistenie vozidla
Každý motorista má zo zákona povinnosť uzavrieť povinné zmluvné poistenie zodpovednosti vozidla s poisťovňou. V prípade, že ste tak urobili a spôsobíte škodu niekomu inému, poškodený voči vám vznesie nárok na náhradu škody. Tento nárok oznámite svojej poisťovni formou hlásenia poistnej udalosti. Poisťovňa to preskúma a poistné plnenie vyplatí priamo poškodenému.
Čo všetko kryje povinné zmluvné poistenie
Povinné zmluvné poistenie kryje škody, ktoré zavinil poistenec inému účastníkovi cestnej dopravy. Poistenec má právo, aby poisťovňa za neho poškodenému nahradila škody, medzi ktoré patria škody vzniknuté poškodením alebo odcudzením. Taktiež preplatí škody na zdraví a v prípade toho najhoršieho scenára aj náklady pri usmrtení.
Na čo sa povinné zmluvné poistenie nevzťahuje
Existujú výluky z poistného krytia povinného zmluvného poistenia. Na mnohé prípady škôd sa poistenie totiž nevzťahuje a poisťovateľ vám škodu nenahradí. Medzi výnimky patrí škoda, ktorú utrpel vodič poisteného vozidla, ktoré škodu spôsobilo. Poisťovňa vám nepreplatí ani škody, ktoré spôsobíte pri používaní vášho vozidla ako pracovného nástroja.

Ako sa rozhodnúť pri výbere PZP
Drvivá väčšina vodičov sa pri výbere povinného zmluvného poistenia rozhoduje podľa ceny. Nezáleží im na tom, akú kvalitnú poisťovňu si vyberú. Čím lacnejšia, tým lepšia. Poisťovne sa preto usilujú predčiť konkurenciu nižšími cenami, prípadne doplnkovými službami. Poisťovňu by ste si mali vyberať podľa toho, čo v prípade nehody naozaj využijete. Napríklad odtiahnutie vášho auta zdarma.
Nezabudnite si doklady o povinnom zmluvnom poistení
Môže sa stať, že vás zastavia policajti a budú požadovať preukázanie PZP vášho auta. V takom prípade by ste mali mať pri sebe kartu, ktorú vám vydala poisťovňa pri uzavretí PZP. Na území Slovenska ide o bielu kartu, v zahraničí použijete zelenú. Ak pri kontrole policajtom kartu nemáte, pokute sa nevyhnete. Pokiaľ spôsobíte dopravnú nehodu a kartu ste si zabudli doma, zaplatíte všetky náklady na úhradu spôsobených škôd z vlastného vrecka.
Ukončenie povinného zmluvného poistenia pri predaji auta
Povinné zmluvné poistenie vášho vozidla môžete ukončiť rôznymi spôsobmi. Napríklad aj pri predaji auta. V tomto prípade by výpoveď mal podať pôvodný majiteľ vozidla. Poisťovňa bude požadovať kópiu technického preukazu, vystaveného na nového majiteľa a vyplnené tlačivo o výpovedi zmluvy k povinnému zmluvnému poisteniu. To podpíšete a spolu s ostatnými dokladmi odovzdáte poisťovni.

Kedy poistenie zaniká
Povinné zmluvné poistenie viete vypovedať ku koncu poistného obdobia. Výpoveď však musí byť poisťovni podaná písomne a najneskôr 6 týždňov pred koncom poistného obdobia. Je dobré si raz za rok urobiť porovnanie ponúk poisťovní. Zistíte tak, ktorá z nich vám ponúkne najvýhodnejšie poistenie vozidla. Najjednoduchší spôsob ako na, to je pomocou kalkulačky PZP.
Povinné zmluvné poistenie na Slovensku
Podľa Slovenskej kancelárie poisťovateľov je v súčasnosti 60 až 80 tisíc motorových vozidiel na Slovensku bez povinného zmluvného poistenia. Ak ste medzi nimi aj vy, hrozí vám pokuta až do výšky 3320 eur. V prípade, že auto nechcete vyradiť, PZP by ste mali urýchlene uzatvoriť. Koniec koncov, s poistením ušetríte.