Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Takto bude zrejme vyzerať cestovateľský semafor, ktorý má platiť od 27. mája

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus vo štvrtok informoval o novom semafore, ktorý sa podľa jeho slov rodil niekoľko týždňov.

Cestovateľský semafor však musí ešte schváliť vláda. Cieľom je, aby bol čo najjednoduchší a informoval občanov o tom, kde je odporúčané cestovať a kde nie. Semafor bude rozdelený na tri farby:

Zelené krajiny

Sem by mala patriť Európska únia (Schengen je braný ako jedna epidemiologická jednotka), EHS + také mimoeurópske štáty, ktoré majú vysokú mieru zaočkovanosti a priaznivú epidemiologickú situáciu (Izrael, Austrália, Nový Zéland, Japonsko a iné).

Podmienky návratu na Slovensko

Podmienky návratu by mali zostať také, ako navrhlo ministerstvo, a teda ak ste zaočkovaní alebo ak ste prekonali ochorenie COVID-19 v posledných 180 dňoch, tak sa na vás karanténa ani povinnosť testu nevzťahuje. Pri príchode na Slovensko sa zaregistrujete do eHranice (povinné je to pre všetkých, bez ohľadu na to, odkiaľ prichádzajú) a môžete pokračovať v bežnom živote.

Ak nie ste zaočkovaní, ani ste neprekonali COVID-19, potrebujete sa zaregistrovať a absolvovať Ag/RT-PCR test po príchode, čím si tú 14-dňovú domácu karanténu môžete prakticky ihneď, alebo teda čím skôr, zrušiť negatívnym testom.

Červené a čierne krajiny

Klus priznal, že by nerád pred rozhodnutím vlády hovoril o detailoch, každopádne by podľa neho mal byť rozdiel v dĺžke karantény všetkých prichádzajúcich.

,,Len dodám, že viaceré červené krajiny majú predpoklad stať sa ešte pred letom zelenými, napr. USA či Kanada, ale bohužiaľ proces môže byť aj opačný, kedy sa z červených krajín môže stať čierna, ak sa v nej masívnejšie objaví niektorý z rizikových variantov (aktuálne najmä tzv. indickej mutácie),“  hovorí Klus.

Uvažuje sa aj nad oranžovými

Klus priblížil aj takzvaný oranžový systém:

„Otvorenou otázkou zostáva, čo robiť s obľúbenými rezortmi, ktoré sú takmer úplne zaočkované, ako napríklad Phuket v Thajsku, či niektoré rezorty v Turecku. Myšlienka stanovenia tzv. COVID-free zón je totiž stále na stole a je pomerne zaujímavá. Vrátime sa k tomu najskôr o týždeň, dovtedy potrebujeme ešte preveriť viac dát a zvážiť, ako by to mohlo fungovať. Nateraz je táto kategória odložená, v spiacom režime. Sme však ochotní o nej diskutovať, pretože je v našom záujme, aby organizovaní dovolenkári odlietali napríklad do tureckých rezortov zo Slovenska, a nie z Viedne či Budapešti. V tejto súvislosti oslovíme aj naše ambasády v zahraničí, aby nám pomohli s preverením epidemiologickej „dôveryhodnosti“ daných rezortov v obľúbených destináciách mimo EÚ, aby sme si boli istí, že nepredstavujú vážne riziko pre našich občanov.“

Prehodnocovanie mapy

Mapa sa bude prehodnocovať každý týždeň. A to najmä z hľadiska výskytu nebezpečných variantov koronavírusu v Európe a vo svete. Semafor by mal platiť najneskôr vo štvrtok, 27. mája 2021.

Zdroj martin klus
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií