fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! V stredu nás čaká najväčší spln v roku 2021

Už v stredu nás čaká najväčší spln v tomto roku. Nastávajúci superspln bude zaujímavý z viacerých hľadísk. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na nočnej oblohe bude aj tento mesiac možné pozorovať superspln. Ten májový sa navyše môže pýšiť prvenstvom vo veľkosti supersplnu v roku 2021.

Spln nastane v stredu o 13.15 hod., avšak o tomto čase nebude možné supermesiac pozorovať. Ak si však privstanete, tak v stredu nadránom môžete uvidieť najväčší spln v tomto roku.

Zdroj: in-počasí.cz
Zdroj: in-počasí.cz

Od tohto splnu však netreba očakávať veľmi veľa. Mesiac bude síce najväčší, avšak pre nás voľným okom bude rozdiel iba veľmi malý. Aj keď májový superspln je najväčší, oproti tomu aprílovému pôjde prakticky o rovnakú veľkosť mesiaca a rozdiel medzi nimi je zanedbateľný.

Zatmenie u nás nenastane

Májový spln bude z astronomického hľadiska zaujímavý najmä tým, že vstúpi do plného tieňa Zeme, ale, bohužiaľ, úkaz nastane v čase, keď u nás bude Mesiac pod obzorom.

Fázu úplného zatmenia si ľudia vychutnajú najmä v Oceánii, ale aj na západe USA alebo na východe Ázie. Zatmenie potrvá 14 a pol minúty.

Na zatmenie Mesiaca si u nás budeme musieť počkať približne rok, a to do 16. mája 2022.

Prečítajte si tiež:
Takto vyzerá naše telo pod mikroskopom. Zaujímavé, však?

Krvavý spln?

Májový spln je zaujímavý aj tým, že si vyslúžil prívlastok „krvavý“. Toto pomenovanie súvisí s červenkavým sfarbením, ktorý mesiac dostáva vďaka vstupu do tieňa Zeme.

Avšak na takýto „krvavý“ zážitok si u nás na Slovensku budeme musieť počkať až do 7. septembra 2025.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií