fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prieskum: Nezaočkovaní neodmietajú očkovanie paušálne

Len približne polovica z respondentov, ktorí sa neplánujú zaočkovať, sa stavia negatívne k očkovaniu paušálne, druhá časť by podmienečne očkovala skôr starších.

Máte tip? napíšte nám mailom

Najmenšiu podporu má očkovanie detí, aj zaočkovaní často odporúčajú počkať na potvrdenie bezpečnosti vakcín.

Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Doteraz zrealizovali rozsiahle zisťovania šesťkrát v roku 2020, a štyrikrát v roku 2021.

Desiata vlna výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ prebehla v období 15. 7. až 20. 7. 2021. V tomto období bola na Slovensku priaznivá epidemiologická situácia a naďalej klesali počty hospitalizovaných. Očkovanie bolo otvorené pre všetkých nad 12 rokov a počet čakajúcich na vakcínu v čakárni klesal. Viaceré očkovacie centrá začali očkovať bez registrácie.

Ako by poradili svojmu známemu už zaočkovaní a ľudia čo sa očkovať neplánujú

Respondenti mali vo výskume možnosť odpovedať na sériu troch otázok. V prvej otázke sme sa respondentov pýtali, čo by očkovanie odporučili známemu, ktorý má 70 rokov a trpí cukrovkou, v druhej otázke sme sa pýtali na odporučenie pre zdravého tridsiatnika a v tretej otázke sme sa pýtali na odporučenie či očkovať známeho 13-ročnú dcéru.

Už zaočkovaní respondenti jednoznačne odporúčali okamžité očkovanie zdravému tridsiatnikovi (75,1 %), následne aj sedemdesiatnikovi s cukrovkou (61,5 %). S odstupom výrazne menej často odporúčajú zaočkovaní dať zaočkovať 13-ročné dievča (42,2 %). Približne rovnaká časť zaočkovaných (40,2 %) odporúča v tomto prípade skôr ešte chvíľu počkať, či sa potvrdí, že vakcíny sú bezpečné a 17,6 % zaočkovaných radí 13-ročné dievča neočkovať.

Aj v prípade respondentov, ktorí sa očkovať neplánujú, sa miera odporúčania smerom k ľuďom rôznych vekových kategórií líši. Až 50,8 % respondentov, ktorí sa sami zaočkovať neplánujú, odporúča sedemdesiatnikovi s cukrovkou ešte chvíľu počkať na potvrdenie bezpečnosti vakcíny a následne sa dať zaočkovať a len 45 % mu odporúča neočkovať sa vôbec. To naznačuje, že aspoň časť z nezaočkovaných respondentov si je vedomá rizika, ktoré ochorenie COVID-19 predstavuje. Odporúčania mladším sú výraznejšie proti očkovaniu. Neočkovať sa odporúča 58,6 % respondentov zdravému tridsiatnikovi a až 81,7 % 13-ročnému dievčaťu.

Prečítajte si tiež:
COVID-19: Na Slovensku za včera pribudlo 43 nových prípadov. Sú z týchto okresov

Predstavte si, že by sa na vás obrátil váš známy…

a) ktorý má 70 rokov a trpí cukrovkou s otázkou, či sa má dať zaočkovať proti koronavírusu
b) ktorý má 30 rokov a netrpí žiadnym ochorením s otázkou, či sa má dať zaočkovať proti koronavírusu
c) s otázkou či má dať zaočkovať svoju 13 ročnú dcéru proti koronavírusu

Čo by ste mu poradili? Poradil/a by som mu…

  …má 70 rokov a má cukrovku …má 30 rokov a netrpí žiadnym ochorením …dcéra, ktorá má 13 rokov
Zaočkovaní Tí čo sa nechcú očkovať Všetci Zaočkovaní Tí čo sa nechcú očkovať Všetci Zaočkovaní Tí čo sa nechcú očkovať Všetci
aby sa dal čo najrýchlejšie zaočkovať 61,5 % 4,2 % 33,7 % 75,1 % 3,6 % 39,8 % 42,2 % 1,7 % 23,1 %
aby ešte chvíľu počkal, či sa potvrdí, že vakcíny sú bezpečné a potom sa dal očkovať 34,9 % 50,8 % 46,6 % 21,5 % 37,8 % 34,8 % 40,2 % 16,7 % 34,3 %
aby sa/dcéru zaočkovať nedal 3,7 % 45,0 % 19,7 % 3,4 % 58,6 % 25,4 % 17,6 % 81,7 % 42,6 %
100,0 % 100,0 % 100,0 % 100,0 % 100,0 % 100,0 % 100,0 % 100,0 % 100,0 %

Ak skombinujeme odpovede na všetky tri otázky, vieme povedať, že len 16,4 % respondentov odpovedalo na každú otázku jednoznačne, že očkovanie neodporúča. Prakticky rovnaký podiel respondentov (17,4 %) odpovedal na všetky tri otázky, že odporúča čo najrýchlejšie očkovanie.

Prečítajte si tiež:
Štátny ústav pre kontrolu liečiv reaguje na Igora Matoviča a odsudzuje emocionálny a politický nátlak

Kto sú respondenti, ktorí očkovanie vo všetkých prípadoch jasne neodporúčajú? Predovšetkým sú to respondenti, ktorí sami hovoria, že sa zaočkovať nedajú. Častejšie sú to tiež starší respondenti, respondenti, ktorí nie sú spokojní s postupom vlády pri zvládaní koronavírusu a respondenti, ktorí sa koronavírusom necítia ohrození.

V miere neodporúčania očkovania sa voliči SMER-SD vyrovnajú a v niektorých prípadoch aj predčia voličov strán ĽSNS a Republika. Za zmienku stojí fakt, že kým strany ĽSNS a Republika majú skôr mladších voličov, SMER-SD má spomedzi parlamentných strán podľa výskum najstarší elektorát.

Naopak, respondenti, ktorí vo všetkých troch prípadoch očkovanie odporúčajú sú sami zaočkovaní, epidémie sa obávajú viac, dôverujú slovenským vedeckým inštitúciám a sú menej kritickí k postupu vlády pri zvládaní pandémie. Častejšie sú to tiež muži.

„Odpovede nezaočkovaných na otázku či sa má sedemdesiatnik s cukrovkou zaočkovať ukazujú, že skupina nezaočkovaných nie je homogénna a približne polovica z nich odporúča starším očkovať sa, ak sa ukáže, že vakcína je bezpečná. Očkovanie proti COVID-19 paušálne odmieta len približne 16,4 % respondentov. Relatívne najmenšiu podporu má očkovanie detí, kde aj zaočkovaní v podobnej miere ako priame odporúčanie očkovať sa volia odporúčanie ešte počkať, kým sa potvrdí bezpečnosť vakcíny. Zaujímavé je, že v skupine zaočkovaných je silnejšie odporúčanie sa rýchlo zaočkovať pre zdravého tridsiatnika než pre výrazne viac ohrozeného sedemdesiatnika s komorbiditou. Naznačuje to, že ľudia buď mylne považujú cukrovku za kontraindikáciu k očkovaniu alebo si nie sú dostatočne vedomí toho, aké bezprostredné nebezpečenstvo hrozí nezaočkovaným starším s chronickým ochorením po nakazení sa koronavírusom. V oboch prípadoch toto zistenie naznačuje medzery v informovanosti verejnosti o vakcinácii a o nebezpečnosti COVID-19“, komentuje výsledky Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj sav akosamateslovensko
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií