fbpx
5 proroctiev Stephena Hawkinga. Čo bude s našou planétou v budúcnosti?

5 proroctiev Stephena Hawkinga. Čo bude s našou planétou v budúcnosti?

Od katastrofických klimatických zmien až po inváziu mimozemšťanov. Myšlienky od teoretického fyzika o tom, čo nás čaká, sú naozaj ďaleko od optimistických.

Príchod superľudí

V nedávno publikovanej zbierke článkov a esejí Brief Answers to the Big Questions, ktorá vyšla po Stephenovej smrti, známy fyzik predpovedal, že technika upravovania génov spôsobí vytvorenie nového druhu “superľudí”. Táto rasa samo navrhnutých bytostí sa bude naďalej neustále vyvíjať, a to veľmi rýchlym tempom.

Umelá inteligencia

V roku 2017 povedal profesor pre magazín Wired, že umelá inteligencia je ako “džin vypustený z fľaše”, ktorý všetko nenávratne zmení. Obával sa ďalšieho vývoja práve v tejto oblasti a tvrdil, že následkom neustáleho napredovania vznikne úplne nová forma života, ktorá celkom prekoná ľudí.

Zdroj: unsplash.com/@franckinjapan

Skúmanie vesmíru

Pre zachovanie ľudskej rasy, budeme musieť kolonizovať iné planéty a solárne systémy. „Expanzia môže byť jediná možnosť, ktorá nás zachráni pred nami samými. Som presvedčený, že ľudia musia opustiť Zem,” vysvetľoval publiku v Nórsku na vedeckom a umeleckom festivale v roku 2017.

proroctva Stephena hawkinga
Zdroj: unsplash.com /David Menidrey

Klimatické zmeny

Hawking sa taktiež obával klimatických zmien. Strach bol ešte viac posilnený voľbou Donalda Trumpa za prezidenta USA v roku 2016. „Trumpove rozhodnutia [vyňaté z Parížskej dohody] môžu priviesť Zem až k jej zániku, kedy sa stane podobnou Venuši s teplotou 250 °C a dažďami v podobe kyseliny sírovej,” povedal fyzik pre BBC News.

Kontakt s mimozemšťanmi

Stephen si tiež myslel, že ak sa nám raz podarí nadviazať kontakt s mimozemskou civilizáciou, výsledok pre nás nemusí byť celkom optimistický. V roku 2010 sa pre kanál Discovery Channel vyjadril nasledovne: „Ak nás raz mimozemšťania navštívia, mohlo by to dopadnúť veľmi podobne ako Kolumbovo objavenie Ameriky, ktoré nebolo v konečnom dôsledku veľmi priaznivé pre pôvodných obyvateľov.”

proroctva Stephena hawkinga
Zdroj: archív Klocher

Zdroj: theguardian.com

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Robot je fenomén modernej doby, jeho počiatky siahajú do roku 1920
Google+ Linkedin

Možnosti sú vzrušujúce a nekonečné, kdežto realita je už finálna. Preto ma zrejme nájdete niekde s nosom strčeným v knihách alebo so slúchadlami neprítomne hľadieť okolo seba. Milujem žiť tisíce životov v tisíckach príbehov. Som človek plný paradoxov, ktorý hovorí sarkazmom. Zbožňujem japonskú kultúru, anime a mangu, rada zabíjam čas počítačovými hrami a píšem o všetkom, čo ma zaujme. Práve vďaka písaniu si dokážem nájsť trochu pokoja na duši v tomto chaotickom svete a som rada, keď dokážem v ľuďoch vzbudiť rovnaké pocity.