fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PRVÝ SNEH: V Alpách napadne cez meter snehu

Do alpskej oblasti mieri prvá tohtoročná významnejšia snehová nádielka. Meteorológovia tak varujú pred víkendom, aby vodiči bez zimných pneumatík zostali radšej doma.

Máte tip? napíšte nám mailom

Turisti a dovolenkári, ktorí počas víkendu plánujú prechádzať Alpami, by sa mali pripraviť na to, že v Alpách sa očakáva významnejšia snehová nádielka a polícia už teraz vyzýva, aby vodiči, ktorí ešte neprezuli, zostali radšej doma.

Sneženie sa v priebehu víkendu neočakáva len vo vysokých polohách, ale snežiť by malo už od nadmorskej výšky 1000 m n.m.

Snežiť začne v Alpách už počas dneška

Snežiť začne v Alpách už počas piatka, kedy sa do oblasti dostane veľmi studený vzduch. Súčasne bude počasie podobne ako u nás pod vplyvom rozsiahlej oblasti nízkeho tlaku vzduchu, ktorá bude prinášať výdatný lejak. Zatiaľ čo v nižších nadmorských výškach varujú meteorológovia 3. výstražným stupňom pred dažďom, tak vo vyšších polohách bude výdatne snežiť.

Očakáva sa, že cesty vo výškach nad 1000 m n.m. môže pokryť sneh a keďže aj pre cestárov to bude prvá snehová nádielka, tak niektoré cesty môžu byť aj neprejazdné. Spadnúť by totiž mohlo aj niekoľko desiatok centimetrov snehu.

Oveľa významnejšia snehová nádielka sa očakáva na horách v polohách nad výškou 2000 m n.m. Tu by podľa aktuálnych predpovedí mohlo spadnúť aj viac ako 100 cm čerstvého snehu.

Prečítajte si tiež:
V piatok na Slovensko dorazí studený front. Čaká nás sneženie a mrazy

Meteorológovia upozorňujú aj na to, že stromy ešte nie sú pripravené na snehovú nádielku a tak čerstvý sneh môže lámať konáre, či dokonca vyvracať stromy. Tie by okrem komplikácii v doprave mohli spôsobiť aj prerušenie dodávok elektrickej energie.

V niektorých oblastiach by mohlo dokonca spadnúť za september rekordné množstvo snehu.

Intenzívne sneženie v Alpách tak počas víkendu pomôže lyžiarskym strediskám, ktoré už začínajú pripravovať spustenie sezóny počas októbra.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií