fbpx
Módne prehliadky nie sú len pre dvadsiatky s dlhými nohami. V Izraeli sa konala súťaž krásy preživších holokaust

Módne prehliadky nie sú len pre dvadsiatky s dlhými nohami. V Izraeli sa konala súťaž krásy preživších holokaust

Po prvý raz sa netradičná súťaž konala v izraelskom meste Haifa v roku 2012. Vtedy ju sprevádzali zmiešané reakcie, kritici totiž boli toho názoru, že ide o znevažovanie miliónov obetí holokaustu.

Tohtoročnou víťazkou sa stala 93-ročná Tova Ringerová, rodáčka z Poľska, ktorá prišla o svojich rodičov, štyri sestry a starú mamu v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau.

Do finále postúpilo 12 účastníčok, najmladšia z nich má 74 rokov a stále pracuje ako učiteľka, napriek zdravotným problémom, ktoré súvisia so zápalom pľúc z detstva. Dve z účastníčok sú autorkami kníh so svojimi spomienkami na holokaust. Na súťaži krásy sa zúčastnili aj 81-ročná gynekologička či technička plynových zariadení.

Podľa iniciátora projektu Šimona Sabaga ženy, ktoré prežili takú tragédiu, akou bol holokaust, majú právo na pozornosť a nadšenie publika. Rovnaký názor vyjadril aj jeden z divákov, 53-ročný manažér z Nemecka Jan Fischer. Uviedol, že pre jeho generáciu je veľmi dôležité poznať históriu holokaustu a rovnako dôležité je aj podporiť preživších.

Organizátorom sa podľa viacerých izraelských médií darí vytvárať počas súťaže atmosféru slávnostnosti i úcty k účastníčkam, ktoré si napriek prežitej tragédii udržali krásu, šarm a optimizmus.

Samotná korunovaná kráľovná krásy uviedla, že je “veľmi šťastná” a vďačná všetkým ľuďom, ktorí do prípravy súťaže “dali toľko srdca”. “Nikdy by som neverila, že v mojom veku budem krásna,” uviedla Tova Ringerová – bývalá klenotníčka – po tom, ako jej do bielych vlasov vsadili korunku kráľovnej krásy.

V Izraeli momentálne žije ešte asi 270.000 ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny v Európe prežili vyvražďovanie Židov.

Zdroj: Teraz.sk, Reuters.com

Foto: Facebook.com/Hindustan Times

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Objav starovekého mesta Lachiš a jeho ďalšie tajomstvá
Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.