fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Švédsko má najmenej nakazených od začiatku pandémie, i keď nezaviedli žiadne obmedzenia

Švédsko uskutočnilo minulý týždeň rekordný počet nových testov na koronavírus. Iba 1,2% sa vrátilo pozitívnych, uvádza Švédska zdravotnícka agentúra. Ide o najnižšiu mieru od začiatku pandémie v čase, keď krajiny v celej Európe zaznamenávajú druhú vlnu koronavírusu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Švédsko na rozdiel od väčšiny krajín pri prvej vlne koronavírusu nezatváralo podniky a ani nerobilo žiadne zásadné opatrenia. Namiesto toho Švédi zdôrazňovali osobnú zodpovednosť, spoločenské dištancovanie sa a dobrú hygienu v snahe skôr spomaliť ako úplne zastaviť šírenie koronavírusu. Táto stratégia vyvolala prudkú kritiku doma vo Švédsku ale aj v zahraničí, keď na jar prichádzalo k úmrtiam na koronavírus.  Vtedy však predstavitelia WHO chválili Švédsko za stratégiu a označili ju za “udržateľný model.“

,,Účelom nášho prístupu je, aby samotní ľudia pochopili potrebu riadiť sa existujúcimi odporúčaniami a smernicami,” uviedol na tlačovej konferencii generálny riaditeľ Švédskej agentúry pre zdravie Johan Carlson.

Žiadne obmedzenia

Zatiaľ čo mnohé krajiny neustále menili pravida a obmedzovali návštevy barov, kín ale aj označovali krajiny za nebezpečné Carlson uviedol, že švédske pokyny boli navrhnuté tak, aby boli ľahko pochopiteľné a používané po dlhšiu dobu.

,,Neexistujú žiadne ďalšie triky, kým nebudú k dispozícii lekárske opatrenia, hlavne vakcíny.” Švédska populácia si to vzala k srdcu, uviedol.

Zomrelo viac ako 5 800 ľudí s týmto ochorením, čo je mnohokrát viac na obyvateľa ako v susedných severských krajinách, ale menej ako v Taliansku, Španielsku a Veľkej Británii.

Prečítajte si tiež:
Izolované prvé slovenské kmene nového koronavírusu covid19

Úmrtia, hospitalizácie a nové prípady teraz klesli na nízku úroveň, zatiaľ čo krajiny ako Španielsko a Francúzsko čelia prudkému nárastu infekcií po tom, čo zrušili obmedzenia.

Iba 1300 pozitívnych prípadov

Švédsko vykonalo minulý týždeň viac ako 120 000 testov na koronavírus, pričom iba niečo cez 1 300 sa vrátilo ako pozitívnych, čo je hlboko pod 19% pozitívnych testov, ktoré sa dosiahli počas niekoľkých týždňov na jar, a teraz má najnižšiu mieru rozšírenia v Škandinávii.

„Naša stratégia bola dôsledná a udržateľná. Pravdepodobne tu máme teraz nižšie riziko šírenia v porovnaní s inými krajinami, “uviedol Jonas Ludvigsson, profesor epidemiológie na Karolinska Institutet, a dodal, že Švédsko má v populácii pravdepodobne vyššiu úroveň imunity na koronavírus ako väčšina krajín.

,,Myslím, že teraz z toho máme veľký úžitok,” povedal.

Tento prístup má svojich kritikov. Úvodník v novinách Dagens Nyheter uviedol, že rastúci počet chváliacich švédsku stratégiu zabudol na mnohých mŕtvych.

,,Zdá sa, že niektoré čísla je potrebné opakovať.” Švédsko má v COVID-19 až 5 837 mŕtvych. Podiel päťkrát vyšší ako v Dánsku.

Prečítajte si tiež:
Pribudlo ďalších 47 pacientov s ochorením COVID-19. Najviac z týchto okresov
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Reuters
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií