fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tak to snáď nie! Pozrite sa, akými bizarnými spôsobmi v minulosti ženy zisťovali, či nie sú tehotné!

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako asi v minulosti ženy zisťovali, či sú v radostnom očakávaní? Aké metódy im potvrdili či vyvrátili túto radostnú novinu? Nie? Tak čítajte ďalej, pri niektorých praktikách sa vám bude doslova rozum pozastavovať!

Staroveký Egypt (cca rok 1350 p. n. l.)

Zo zachovaných papyrusov z obdobia vlády faraóna Achnanota sa zistilo, že možná gravidita žien sa zisťovalia formou močenia na semená pšenice a jačmeňa. Pokiaľ začali klíčiť, žena bola tehotná. To malo byť spôsobené zvýšenou dávkou bielkovín, ktorú moč gravidnej ženy obsahuje. Dokonca dokázali určiť aj pohlavie dieťaťa – vyklíčená pšenica znamenala dievčatko, jačmeň predstavoval chlapca. Úspešnosť bola vraj až okolo 70%. Tak čo, vyskúšate?

pixabay.com

Staroveké Grécko (cca rok 600 p. n. l)

Praktiky Grékov hraničia naozaj so šialenstvom! Pokiaľ mala žena podozrenie, že je v druhom stave, lekár jej na noc do vagíny vložil cibuľu – pokiaľ mala žena ráno cibuľový dych, mohla rodine oznámiť radostnú novinu. No čo poviete, dali by ste sa na niečo takéto?

pixabay.com

Ďalšia nimi praktizovaná technika, využívaná o pár desiatok rokov neskôr, pochádzala od samotného Hippokrata – najslávnejšieho lekára staroveku. Ten odporúčal, aby žena, ktorej mešká menštruácia, vypila pred spaním roztok medu a vody. Následné kŕče a ranná nevoľnosť mali indikovať graviditu. Otázkou zostáva, či sa o nevoľnosť skutočne postaral tento “zázračný elixír” alebo to bol len typický a častý príznak tehotenstva.

pixabay.com

Európa (okolo roku 1000 n. l.)

reklama

Vo víne je pravda – nie nadarmo sa to hovorí, vedeli to už naši predkovia. Zmiešaním moču s vínom totiž zisťovali, či je žena tehotná alebo nie. Alkohol obsiahnutý vo víne zareagoval s bielkovinami v ženskom moči a mok tak neraz zmenil svoju konzistenciu i farbu.

pixabay.com

Poverčivosť nadovšetko

Nech sme sa stávali akokoľvek civilizovaní, povery pretrvávali stále a neraz prekonali všetky logicky či vedecky podložené argumenty. Niektoré ženy zisťovali svoju tehotnosť hodením kľúča do pohára s močom. Ak sa po čase v pohári ukázal obrys vhodeného kľúča, tešili sa na blížiaceho sa potomka. Veľa žien v tej dobe prisahalo, že sa im to skutočne vyplnilo. Náhoda?

pixabay.com

Oči – okná do duše a ešte ďalej

Francúzsky lekár Jacques Guillemeau tvrdil, že tehotenstvo dokáže s istotou určiť už v 2. mesiaci od počatia. Stačila mu na to jediná vec – zadívať sa žene hlboko do očí. Jeho diagnostika bola vraj založená na špecifických žilkách, ktoré sa nachádzali v rohu oka každej tehotnej ženy.

pixabay.com

Nevoľnosť naša každodenná

V 19. storočí sa pomaly dostávame k viac logickým a vedecky podloženým spôsobom. Začali sa POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE —->

Nahrávam...

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií