fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tkanivo srdca vytvorené z listu špenátu raz možno bude zachraňovať životy

Máte tip? napíšte nám mailom

Zachránia nás rastliny?

Vedci neustále prichádzajú s novými objavmi a šokujúcimi výskumami. Tentokrát zaujali obyčajným kusom špenátového listu, ktorý dokázali premeniť na funkčné tkanivo srdca. Odborníci z Worcester Polytechnic Institute teraz dúfajú, že keď sa výskumu povenujú trochu viac, čas prinesie svoje ovocie a liečba pacientov bude v budúcnosti rýchlejšia a jednoduchšia.

list

Cieľom tohto výskumu bude možnosť nahradiť poškodené tkanivá orgánov pri vrodených vadách, infarkte, úrazoch, nehodách alebo genetických poruchách. Zatiaľ, sa vedcom podarilo odobrať z listov špenátu rastlinné bunky, no celulózovú kostru listu nechali tak a pomocou roztoku s ľudskými bunkami sa list začal meniť. Najskôr sa na ňom vyvinuli malé žilky a neskôr boli do listu aplikované tekutiny.

Priebeh premeny špenátového listu na ľudské tkanivo vedci zachytili fotografiami. Je síce otázne, ako dlho im bude trvať, kým sa s týmto objavom dostanú do cieľa a či sa to vôbec niekedy dostane k nám na Slovensko, no nápad to je rozhodne skvelý!

proces

Zdroj: boredpanda.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií