fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trans Dinarica: nová cyklistická trasa, ktorá spojí 8 európskych krajín

Máte tip? napíšte nám mailom

Cyklistická cesta nie je len o športe, poskytne vstup do odľahlých horských dedín, ich dávnych tradícií a dychberúcich výhľadov.

Trans Dinarica, nová cezhraničná cyklistická trasa, v súčasnosti spája Slovinsko, Chorvátsko a Bosnu a Hercegovinu. Začínajúc v slovinskom údolí Soča, neďaleko Talianska, cesta smeruje na juh pozdĺž chorvátskeho pobrežia Jadranského mora a končí v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny. Avšak konečným cieľom organizátorov je prekonať všetkých osem krajín západného Balkánu a zahrnúť teda aj Čiernu Horu, Albánsko, Kosovo, Srbsko a Macedónsko.

Cyklotrasa rieši problémy súvisiace s infraštruktúrou a dostupnosťou, a zároveň pomáha podporovať trvalo udržateľné domáce podniky. Zdroj: transdinarica.com

Cyklotrasa prvýkrát aj cez UNESCO miesta

Myšlienka na Trans Dinaricu skrsla v roku 2016, kedy sa traja prevádzkovatelia cestovného ruchu – zo Slovinska, Chorvátska a Bosny a Hercegoviny – spojili a vytvorili koridor, ktorý sa tiahne cez západný Balkán a je turistami často prehliadaný. Poslaním bolo spojiť skvelú cyklistiku (s dôrazom na tú horskú) s nádhernou krajinou vôkol.

Sieť takisto rieši problémy súvisiace s infraštruktúrou a dostupnosťou, a zároveň pomáha podporovať trvalo udržateľné domáce podniky. Cesta bola inšpirovaná turistickým chodníkom Via Dinarica, ktorý pokrýva takmer 1200 míľ v tých istých ôsmich krajinách. Trans Dinarica tak prvýkrát umožní turistom navštíviť miesta patriace do UNESCO, dedinky a národné parky.

Cesta ponúka neskutočné výhľady. Zdroj: transdinarica.com

Nedávno sa skupina cyklistov vypravila zo Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny, na trojdňovú 200-kilometrovú prieskumnú jazdu, aby začala expanziu Trans Dinarica smerom na juh do Podgorice, hlavného mesta Čiernej Hory. Cyklisti boli na ceste príjemne prekvapení, pretože scenérie, ktoré navštívili, neboli až tak turisticky známe a pritom ich opísali ako úplne čarokrásne.

Jan Klavora z aktívnej turistickej agentúry Visit Good Place, založenej v Ľubľane, je slovinským partnerom cyklistickej siete. „Hovorí sa, že cyklisti sú pomalí a hladní,” vraví Klavora. „A keďže pri sebe nemôžu mať veľa – ale môžu sa dostať na všetky miesta – táto trasa pomáha transformovať infraštruktúru pozdĺž cesty a je dôvodom zisku podnikov v odľahlých oblastiach, kde normálne nezavítajú žiadni turisti. Región má nekonečné množstvo panorám, ktoré doslova berú dych a možností sadnúť si, najesť sa a vypiť s miestnymi obyvateľmi, ktorí sa radi podelia o svoju kultúru a sú hrdí na to, že pochopíte jej význam.”

Ak sa v blízkej budúcnosti chystáte do týchto oblastí, viac o Trans Dinarice sa dočítate na jej oficiálnej stránke.

Prečítajte si tiež:
Prevrat technických firiem v roku 2019: Aké objavy chystajú v zdravotníckom priemysle?

Zdroj: nationalgeographic.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií