fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Iráne sa zrútilo lietadlo so 177 ľudmi: Nikto neprežil

Máte tip? napíšte nám mailom

Medzi 177 obeťami ukrajinského Boeingu 737, ktorý sa zrútil v Teheráne sú 3 Briti a 63 Kanaďanov. Lietadlo padlo niekoľko hodín po tom, čo Irán začal balistický raketový útok zameraný na dve základne v Iraku, v ktorých sa nachádzali americkí vojaci.

Boeing 737 začal horieť, následne sa zrútil

Podľa miestneho času o 6 hodine a 12 sekunde ráno sa lietadlo Boeing 737 patriace spoločnosti Ukraine International Airlines zrútilo v blízkosti mesta Parand ležiaceho 60 kilometrov juhozápadne od Teheránu a zhorelo. Stalo sa tak krátko po vzlete, približne 3 minúty, z Medzinárodného letiska Imáma Chomejního. Malo namierené do ukrajinskej metropoly Kyjev. Podľa správ miestnych médií tragédiu nikto neprežil.

Zdroj: etrend.sk

Kto bol na palube?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky informoval, že zo 168 cestujúcich a 9-člennej posádky túto tragédiu neprežil nikto.

„Hrozné správy zo Stredného východu. Dnes ráno, po vzlete z medzinárodného letiska Imáma Chomejního (Teherán), pri letisku havarovalo osobné lietadlo ukrajinských medzinárodných leteckých spoločností. Úprimnú sústrasť rodinám a priateľom všetkých cestujúcich a členov posádky,” uviedol.

Ukrajinské ministerstvo zahraničia uviedlo, že na palube letu PS752 sa nachádzalo 82 Iráncov, 63 Kanaďanov, 3 Briti, 11 Ukrajincov, 10 Švédov, 4 Nemci a 4 Afgánci. Ukrajinská rada pre národnú bezpečnosť a obranu v stredu ráno uviedla, že v dôsledku katastrofy Volodymyr Zelensky zriadil operačný štáb, ktorý zahŕňa predsedu vlády, ministra zahraničných vecí, vedúceho ministerstva obrany a vnútra. Iránske médiá uviedli predstaviteľa letectva, pretože pilot lietadla nevyhlásil stav núdze. Letecké spoločnosti vrátane spoločností British Airways a Kuvajt Airways presmerovávajú lety, aby sa dnes ráno vyhli problematickému vzdušnému priestoru.

Prečítajte si tiež:
Modelka sa zastala žien po pôrode a ukázala svoje strie
Zdroj: SITA, autor: Ebrahim Noroozi

Nešlo o teroristický útok

Ukrajinské veľvyslanectvo v Iráne v stredu ráno uviedlo, že katastrofa nebola spôsobená teroristickým útokom, ale zlyhaním motora. Iránski predstavitelia uviedli, že pilot stratil kontrolu nad lietadlom Boeing po požiari, ktorý zasiahol jeden z motorov lietadla. Uviedli, že posádka neohlásila mimoriadnu udalosť a nepovedala, čo spôsobilo požiar. Lietadlo bolo mladšie ako 4 roky a prešlo kontrolou len dva dni pred nešťastím, informoval ukrajinský letecký úradník.

Boeing 737
Zdroj: SITA, autor: Ebrahim Noroozi

Pád lietadla len niekoľko hodín po raketovom úroku Iránu na americké základne v Iraku vyvolal paniku. To vyvolalo špekulácie, že lietadlo mohlo byť náhodne zostrelené. Napätie na Blízkom východe sa špirálovito zvyšuje po tom, čo bol generál Gásem Solejmání zabitý pri americkom útoku. Len niekoľko hodín pred haváriou Federálna letecká správa USA zakázala leteckým spoločnostiam USA lietať nad Iránom, Irakom a vodami Perzského zálivu v dôsledku krízy na Blízkom východe.

Prečítajte si tiež:

Nelegálne pohrebisko: V rómskej osade pri Trebišove deti upaľujú psov

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií