Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Američan, ktorý chcel dokázať, že Zem je plochá, zomrel v rakete

Odvážny americký pilot Mike Hughes za svoju vieru v plochosť Zeme zaplatil životom. Na kalifornskej púšti spustil svojpomocne zostrojenú raketu, ktorá sa takmer okamžite po štarte zrútila na zem. Jeho tragický pokus o potvrdenie vlastnej teórie zachytili tvorcovia nového seriálu o amatérskych výrobcoch rakiet.

„Šialený“ Mike Hughes vo svojich 64 rokoch veril, že Zem je plochá. Chcel to dokázať celému svetu, preto doma zostrojil raketu, v ktorej plánoval vyletieť do vesmíru. Jeho sobotňajší štart však nedopadol dobre. Raketa vystrelila na oblohu a takmer ihneď nato začala klesať dole. Hughes sa celý život snažil zapísať do svetových kroník, jeho najväčším úspechom je zápis v Guinessovej knihe rekordov.

Tragédiu zaznamenali tvorcovia seriálu

Američan Mike Hudges spolu s asistentom Waldom Stakesom zostrojil parou poháňanú raketu u seba v záhrade. Náklady sa vyšplhali na viac ako 16-tisíc eur. Jeho snahou bolo prekonať nadmorskú výšku 1 525 metrov. Odvážlivec z Apple Valley sa týmto spôsobom snažil potvrdiť svoju teóriu o tom, že Zem je plochá. V kalifornskej púšti v sobotu preto nasadol do zostrojenej rakety a nechal sa vystreliť do vesmíru. Jeho pokus dopadol tragicky. Po páde rakety späť na zem bol Mike Hudges na mieste mŕtvy.

Sobotňajší pokus o potvrdenie nevšednej teórie nahrali tvorcovia nového televízneho seriálu, ktorý zachytáva amatérskych astronautov a ich podomácky vyrobené rakety. Vo videu vidno, ako raketa vyštartovala a o pár sekúnd neskôr sa otvoril záložný padák. Bolo to však príliš skoro na to, aby sa Mike zachránil. ,,Mike Huges zomrel pri plnení svojho cieľa,“ uviedla v príspevku na Twitteri vedecká stránka Science Channel.

Američan neustále posúval limity

Mike Hudges sa počas života snažil o to, aby o ňom počul celý svet. V marci minulého roku prekonal na rakete nadmorskú výšku 570 metrov. Keď raketa zlyhala, elegantne pristál späť na zem s padákom. „Som rád, že som to urobil? Áno, aspoň myslím. Budem to cítiť aj zajtra ráno. Nebudem sa môcť postaviť z postele. Ale aspoň môžem ísť spokojne domov, navečerať sa a byť so svojimi mačkami,“ povedal vtedy Mike.

V roku 2002 sa postaral o zápis do Guinessovej knihy rekordov za najdlhší skok s limuzínou. Za volantom limuzíny dokázal preskočiť 31 metrov. „Mike stelesňoval skutočné vzrušenie a žil preto, aby veci posúval ďalej,“ povedal Darren Shuster, bývalý predstaviteľ Hughesovej spoločnosti. O svojom priateľovi hovorí ako „o jednom z mnohých“.

Zdroj GIZMODO
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií