fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #9 Liečebný dom Machnáč

Máte tip? napíšte nám mailom

Záhady fascinujú ľudstvo odnepamäti. Jedni sa vždy snažia nájsť logické vysvetlenia a sú voči nim skeptickí. Iní sa nechávajú nimi unášať a veria v nadprirodzeno, skúmajú ho. Inak to nie je ani u nás, na Slovensku. Tiež tu máme zopár Bohom zabudnutých miest, v ktorých dýcha ponurá atmosféra a sú opradené mnohými historkami. Liečebný dom Machnáč nie je výnimkou.

Schátraný klenot

Liečebný dom Machnáč je, alebo teda bol ozajstným klenotom. Kedysi bol jednou z najdrahších stavieb v Čekoslovensku. Jeho autorom je známy architekt Jaromír Krejcar, ktorý dostal túto zákazku na základe výhry v architektonickej súťaži v roku1929. Ten vtedy ešte nevedel, do akých rozmerov tento projekt potiahne.

Vrchol funkcionalistickej architektúry

Ak sa pozrieme na budovu a jej balkóny, môžeme uvidieť zámer autora zdôrazniť obdiv k myšlienke, že všetci sú  rovnocenní. Súčasťou domu je aj terasa, kde sa hostia liečili slnkom bez kúska oblečenia, čo malo symbolizovať oslobodenie sa od spoločenských noriem sveta. Vizuál má niesť znaky estetiky parníka či zaoceánskych lodí. Do budovy sa vstupuje rampou, ktorá mala byť tiež symbolom rovnocennosti. Vítaný bol jednoducho každý.

Prečítajte si tiež:
Slovák šiel na rande so slušnou kresťankou: Keď ju dostal do postele, prišlo niečo, o čom sa mu nesnívalo ani v najhorších snoch
VIDEO: Záhadné miesta na Slovensku #9 Liečebný dom Machnáč
Zdroj: sme.sk

Machnáč neustále menil vlastníkov

Od roku 2006 zmenil Machnáč svojho majiteľa päťkrát. Kúpele ho najprv predali, potom opäť odkúpili a podľa všetkého znova predali. Aj v súčasnosti sa na tejto schátralej budove týči nápis Vstup zakázaný, súkromný pozemok. Či má majiteľ Machnáča s budovou ušľachtilé plány sa nám zistiť nepodarilo. Machnáč je od roku 1995 národnou kultúrnou pamiatkou, a majiteľovi z tohto titulu vyplývajú zákonom stanovené povinnosti súvisiace so starostlivosťou o budovu. Nezostáva nám nič iné ako dúfať, že sa bude snažiť budove prinávratiť jej niekdajší lesk.

V predošlej časti sme navštívili Haluzický kostolík

Románsky kostolík v Haluziciach je tiež jednou z ohrozených kultúrnych pamiatok, tentokrát však nie kvôli nečinnosti kompetentných. Môže za to najmä erózna činnosť neďalekej haluzickej tiesňavy, ktorá narúša statiku pozemku, na ktorom kostolík stojí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií